Aktiebolag Munkedal
EY Restaurang AB
10 sökningar
3,7 mkr
+7,6 %10,4 %
+29,5 p.e.-42,2 %
+51,1 p.e.3
−40,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 682 | 3 421 | 598 |
| Rörelseresultat | 382 | −653 | 12 |
| Årets resultat | 330 | −707 | 9 |
| Eget kapital | −343 | −673 | 34 |
| Balansomslutning | 812 | 721 | 521 |
| Anställda | 3 | 5 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 682 | 3 421 | 598 |
| Personalkostnader | 1 251 | 1 971 | 149 |
| Av- och nedskrivningar | 21 | 9 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 759 | 801 | 167 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 269 | −1 293 | −268 |
| Rörelseresultat | 382 | −653 | 12 |
| Räntekostnader | 52 | 54 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 330 | −707 | 11 |
| Skatt | 0 | 0 | 2 |
| Årets resultat | 330 | −707 | 9 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 78 | 26 | 35 |
| Varulager | 220 | 240 | 178 |
| Kortfristiga fordringar | 499 | 453 | 300 |
| Kassa och bank | 15 | 2 | 8 |
| Omsättningstillgångar | 734 | 694 | 486 |
| Summa tillgångar | 812 | 721 | 521 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −698 | 9 | 0 |
| Eget kapital | −343 | −673 | 34 |
| Justerat eget kapital | −343 | −673 | 34 |
| Långfristiga skulder | 99 | 341 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 056 | 1 053 | 487 |
| Summa eget kapital och skulder | 812 | 721 | 521 |
| Ställda säkerheter | 200 | 200 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 527 granskade bolag ligger EY Restaurang AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 3,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 10,4 procent, och soliditeten var låg — -42,2 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Munkedal.
Aktiebolaget ska bedriva restaurang samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Eymen Yenigün (f. 1976) Styrelseledamot
- Serhat Yenigün (f. 1999) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-10-25 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Centrumvägen 4, 455 30, Munkedal Besök: Centrumvägen 4, Munkedal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |