Aktiebolag Öckerö 49 sökningar
Exposure Control Sweden AB
All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
912 tkr
+5,8 %-12,6 %
+2,6 p.e.65,1 %
+3,8 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 912 | 862 | 1 039 | 1 282 | 698 | 1 753 | 1 089 | 1 062 |
| Rörelseresultat | −115 | −131 | 212 | 290 | 185 | 115 | −83 | −11 |
| Årets resultat | −24 | 1 | 163 | 203 | 145 | 64 | −9 | −12 |
| Eget kapital | 465 | 489 | 588 | 525 | 372 | 327 | 263 | 272 |
| Balansomslutning | 714 | 798 | 965 | 1 146 | 582 | 1 035 | 665 | 705 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 | 2021-03 | 2020-03 | 2019-03 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 912 | 862 | 1 039 | 1 282 | 698 | 1 753 | 1 089 | 1 062 |
| Personalkostnader | 631 | 624 | 543 | 542 | 262 | 1 114 | 577 | 496 |
| Övriga externa kostnader | 117 | 90 | 117 | 121 | 77 | 78 | 219 | 114 |
| Övriga rörelseposter, netto | −279 | −279 | −167 | −329 | −174 | −446 | −376 | −463 |
| Rörelseresultat | −115 | −131 | 212 | 290 | 185 | 115 | −83 | −11 |
| Ränteintäkter | 8 | 19 | 14 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −108 | −111 | 226 | 292 | 185 | 115 | −83 | −11 |
| Bokslutsdispositioner | 84 | 116 | −16 | −31 | 0 | −31 | 74 | 0 |
| Skatt | 0 | 4 | 47 | 59 | 40 | 20 | 0 | 1 |
| Årets resultat | −24 | 1 | 163 | 203 | 145 | 64 | −9 | −12 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 | 2021-03 | 2020-03 | 2019-03 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 0 | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 162 | 272 | 83 | 741 | 104 | 572 | 246 | 294 |
| Kassa och bank | 552 | 513 | 882 | 405 | 478 | 463 | 418 | 411 |
| Omsättningstillgångar | 714 | 798 | 965 | 1 146 | 582 | 1 035 | 665 | 705 |
| Summa tillgångar | 714 | 798 | 965 | 1 146 | 582 | 1 035 | 665 | 705 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 439 | 438 | 375 | 272 | 177 | 213 | 222 | 234 |
| Eget kapital | 465 | 489 | 588 | 525 | 372 | 327 | 263 | 272 |
| Justerat eget kapital | 465 | 556 | 747 | 671 | 493 | 448 | 360 | 428 |
| Obeskattade reserver | 0 | 84 | 200 | 184 | 153 | 153 | 122 | 196 |
| Kortfristiga skulder | 249 | 225 | 177 | 437 | 57 | 555 | 280 | 237 |
| Summa eget kapital och skulder | 714 | 798 | 965 | 1 146 | 582 | 1 035 | 665 | 705 |
Verksamhet
Mätt mot de 5 353 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Exposure Control Sweden AB över mittlinjen sett till omsättning, med 912 tusen kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på -12,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 65,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 6 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Öckerö.
Bolaget skall bedriva konsultation och rådgivning inom det medicintekniska området vad gäller metoder för miljö och biologisk kontroll av yrkesmässig exponering för cytostatika på sjukhus och inom läkemedelsindustrin genom provtagning, analys och råd samt därmed förenlig verksamhet. Bolag skall även bedriva import och försäljning av ost, delikatesser och liknande produkter.
Styrelse & ledning
- Paulus Sessink (f. 1960) Styrelseledamot
- Ingrid Ruesink (f. 1961) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-03-28 |
|---|---|
| Adress | Backsippevägen 2, 475 37, Bohus-Björkö Besök: Backsippevägen 2, Bohus-Björkö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-961467 |