Aktiebolag Stockholm
Ex Terra Wines AB
16 sökningar
Omsättning 2025
755 tkr
+285,2 %Rörelsemarginal
-1,3 %
−9,5 p.e.Soliditet
26,5 %
−6,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 755 | 196 | 27 |
| Rörelseresultat | −10 | 16 | −106 |
| Årets resultat | −10 | 16 | −106 |
| Eget kapital | 175 | 185 | 169 |
| Balansomslutning | 660 | 562 | 186 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 755 | 196 | 27 |
| Övriga externa kostnader | 275 | 142 | 49 |
| Övriga rörelseposter, netto | −490 | −38 | −84 |
| Rörelseresultat | −10 | 16 | −106 |
| Resultat efter finansiella poster | −10 | 16 | −106 |
| Årets resultat | −10 | 16 | −106 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 20 | 20 | 20 |
| Varulager | 455 | 314 | 138 |
| Kortfristiga fordringar | 77 | 72 | 12 |
| Kassa och bank | 108 | 156 | 16 |
| Omsättningstillgångar | 640 | 542 | 166 |
| Summa tillgångar | 660 | 562 | 186 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 266 | 250 | 250 |
| Eget kapital | 175 | 185 | 169 |
| Justerat eget kapital | 175 | 185 | 169 |
| Kortfristiga skulder | 485 | 377 | 17 |
| Summa eget kapital och skulder | 660 | 562 | 186 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 1 098 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Ex Terra Wines AB över mittlinjen sett till omsättning, med 755 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1,3 procent, och soliditeten var god — 26,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 285 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Import och försäljning av alkoholhaltiga drycker. Verksamheten innefattar även rådgivning, vinprovningar och matresor samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Håkan Rantakeisu (f. 1980) Styrelseledamot
- Marika Alpini (f. 1984) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-07-08 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med drycker (SNI 46340) |
| Adress | Lindhagensgatan 137, 112 15, Stockholm Besök: Lindhagensgatan 137, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |