Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Ewellix AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Ewellix AB minskade omsättningen med 10 procent senaste året. Medianen bland branschens 928 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är −36,5 procent, mot branschmedianens 6,1 procent.
Soliditeten ligger på 97,1 procent — branschens median är 51,4 procent.
Bolaget har 59 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −9,7 % | 726 | 928 | 22 % |
| Rörelsemarginal | −36,5 % | 917 | 925 | 1 % |
| Avkastning på eget kapital | 45,6 % | 105 | 928 | 89 % |
| Soliditet | 97,1 % | 7 | 921 | 99 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 543 tkr | 417 | 928 | 55 % |
| Rörelseresultat per anställd | −1 660 tkr | 922 | 928 | 1 % |
| Nettoomsättning | 268 046 tkr | 99 | 928 | 89 % |
| Rörelseresultat | −97 947 tkr | 925 | 928 | 0 % |
| Antal anställda | 59 | 75 | 928 | 92 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −9,7 % | 12 074 | 15 012 | 20 % |
| Rörelsemarginal | −36,5 % | 14 731 | 14 998 | 2 % |
| Avkastning på eget kapital | 45,6 % | 2 257 | 15 017 | 85 % |
| Soliditet | 97,1 % | 51 | 14 973 | 100 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 543 tkr | 2 398 | 15 017 | 84 % |
| Rörelseresultat per anställd | −1 660 tkr | 14 901 | 15 017 | 1 % |
| Nettoomsättning | 268 046 tkr | 856 | 15 017 | 94 % |
| Rörelseresultat | −97 947 tkr | 14 979 | 15 017 | 0 % |
| Antal anställda | 59 | 987 | 15 017 | 93 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −9,7 % | 70 615 | 87 570 | 19 % |
| Rörelsemarginal | −36,5 % | 85 795 | 87 488 | 2 % |
| Avkastning på eget kapital | 45,6 % | 13 498 | 87 590 | 85 % |
| Soliditet | 97,1 % | 261 | 87 388 | 100 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 543 tkr | 12 894 | 87 591 | 85 % |
| Rörelseresultat per anställd | −1 660 tkr | 86 856 | 87 591 | 1 % |
| Nettoomsättning | 268 046 tkr | 4 776 | 87 591 | 95 % |
| Rörelseresultat | −97 947 tkr | 87 301 | 87 591 | 0 % |
| Antal anställda | 59 | 5 756 | 87 591 | 93 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .