Aktiebolag Stockholm
Evolv Teknikern AB
23 sökningar
1,2 mkr
+45,5 %18,6 %
+8,6 p.e.3,2 %
+1,1 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Omsättning | 1 164 | 800 |
| Rörelseresultat | 217 | 80 |
| Årets resultat | −214 | −844 |
| Eget kapital | 478 | 292 |
| Balansomslutning | 14 962 | 14 190 |
| Anställda | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 2 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 164 | 800 |
| Av- och nedskrivningar | 392 | 260 |
| Övriga externa kostnader | 624 | 470 |
| Övriga rörelseposter, netto | 69 | 10 |
| Rörelseresultat | 217 | 80 |
| Ränteintäkter | 81 | 0 |
| Räntekostnader | 867 | 241 |
| Resultat efter finansiella poster | −569 | −267 |
| Bokslutsdispositioner | −63 | −74 |
| Skatt | −418 | 503 |
| Årets resultat | −214 | −844 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 13 193 | 12 842 |
| Kortfristiga fordringar | 1 769 | 1 346 |
| Kassa och bank | 0 | 2 |
| Omsättningstillgångar | 1 769 | 1 348 |
| Summa tillgångar | 14 962 | 14 190 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 267 | 51 |
| Eget kapital | 478 | 292 |
| Justerat eget kapital | 587 | 351 |
| Obeskattade reserver | 137 | 74 |
| Avsättningar | 0 | 458 |
| Långfristiga skulder | 6 556 | 6 799 |
| Kortfristiga skulder | 7 791 | 6 567 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 962 | 14 190 |
| Ställda säkerheter | 7 100 | 7 100 |
| Ansvarsförbindelser | 1 460 | 1 060 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 17 127 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Evolv Teknikern AB i den övre halvan sett till omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 18,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 3,2 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 46 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Bolaget ska direkt eller indirekt förvärva, förvalta, förädla, äga och avyttra fast egendom och värdepapper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Johan Karlsson (f. 1985) Ordförande, Styrelseledamot
- Jonas Andersson (f. 1980) Styrelseledamot
- Erik Dansbo (f. 1980) Styrelseledamot
- Mattias Johansson (f. 1973) Huvudansvarig revisor
- Lars Axelsson (f. 1986) Extern firmatecknare
- Viktor Tennström (f. 1986) Extern firmatecknare
- Jenny Wärmé (f. 1978) Extern firmatecknare
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-09-12 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Döbelnsgatan 12, 113 58, Stockholm Besök: Döbelnsgatan 12, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |