Aktiebolag Burlöv
Evergreen Design AB
45 sökningar
Omsättning 2024
256 tkr
+68,4 %Rörelsemarginal
-123,0 %
−11,2 p.e.Soliditet
96,0 %
+36,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 256 | 152 | 58 | 0 | 56 | 0 | 10 |
| Rörelseresultat | −315 | −170 | −170 | −211 | −297 | −138 | −22 |
| Årets resultat | 335 | −172 | −170 | 190 | 122 | 12 | −22 |
| Eget kapital | 1 596 | 1 011 | 1 183 | 1 353 | 1 162 | 41 | 28 |
| Balansomslutning | 1 662 | 1 711 | 1 897 | 2 122 | 1 881 | 77 | 54 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 256 | 152 | 58 | 0 | 56 | 0 | 10 |
| Personalkostnader | 29 | 0 | 0 | 185 | 312 | 105 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 54 | 54 | 54 | 36 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 193 | 256 | 155 | 123 | 51 | 33 | 32 |
| Övriga rörelseposter, netto | −295 | −12 | −19 | — | 10 | — | — |
| Rörelseresultat | −315 | −170 | −170 | −211 | −297 | −138 | −22 |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −315 | −172 | −170 | −211 | −297 | −138 | −22 |
| Koncernbidrag | 650 | 0 | 0 | 450 | 450 | 150 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 49 | 31 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 335 | −172 | −170 | 190 | 122 | 12 | −22 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 981 | 1 035 | 1 589 | 1 142 | 1 770 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 517 | 523 | 58 | 218 | 1 | 2 | 13 |
| Kassa och bank | 164 | 153 | 250 | 762 | 110 | 74 | 41 |
| Omsättningstillgångar | 681 | 676 | 308 | 980 | 111 | 77 | 54 |
| Summa tillgångar | 1 662 | 1 711 | 1 897 | 2 122 | 1 881 | 77 | 54 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 961 | 1 133 | 1 303 | 1 113 | −10 | −21 | 0 |
| Eget kapital | 1 596 | 1 011 | 1 183 | 1 353 | 1 162 | 41 | 28 |
| Justerat eget kapital | 1 596 | 1 011 | 1 183 | 1 353 | 1 162 | 41 | 28 |
| Kortfristiga skulder | 66 | 700 | 714 | 769 | 719 | 36 | 26 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 662 | 1 711 | 1 897 | 2 122 | 1 881 | 77 | 54 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 658 granskade bolag ligger Evergreen Design AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 256 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -123,0 procent, och soliditeten var hög — 96,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 68 procent. Sätet finns i Burlöv.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
- Företaget ska köpa-, sälja-, förvalta- samt utveckla fastigheter och därmed förenlig verksamhet. - Företaget ska utföra bygg-, mark- samt anläggningsarbete därmed förenlig verksamhet. - Företaget ska bedriva projekterings- och projektledningsverksamhet inom bygg samt anläggning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Edis Ljajic (f. 1983) Verkställande direktör
Styrelse
- Edis Ljajic (f. 1983) Styrelseledamot
- Tarik Ljajic (f. 1996) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | ILMIS INVEST AB (559096-6676) |
|---|---|
| Koncernmoder | ILMIS INVEST AB (559096-6676) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-02-20 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Rusthållarevägen 24, 232 34, Arlöv Besök: Rusthållarevägen 24, Arlöv |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |