Aktiebolag Burlöv
EVE Mosaik AB
25 sökningar
Omsättning 2025
1,1 mkr
+147,4 %Rörelsemarginal
10,9 %
+38,8 p.e.Soliditet
67,7 %
−0,6 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 081 | 437 | 875 |
| Rörelseresultat | 118 | −122 | 376 |
| Årets resultat | 114 | −124 | 299 |
| Eget kapital | 314 | 200 | 324 |
| Balansomslutning | 464 | 293 | 576 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 081 | 437 | 875 |
| Personalkostnader | 339 | 317 | 302 |
| Av- och nedskrivningar | 30 | 30 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 154 | 110 | 100 |
| Övriga rörelseposter, netto | −440 | −102 | −79 |
| Rörelseresultat | 118 | −122 | 376 |
| Räntekostnader | 4 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 114 | −124 | 376 |
| Skatt | 0 | 0 | 78 |
| Årets resultat | 114 | −124 | 299 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 73 | 103 | 132 |
| Kortfristiga fordringar | 160 | 59 | 225 |
| Kassa och bank | 231 | 131 | 219 |
| Omsättningstillgångar | 391 | 190 | 444 |
| Summa tillgångar | 464 | 293 | 576 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 175 | 299 | 0 |
| Eget kapital | 314 | 200 | 324 |
| Justerat eget kapital | 314 | 200 | 324 |
| Kortfristiga skulder | 150 | 93 | 252 |
| Summa eget kapital och skulder | 464 | 293 | 576 |
Verksamhet
Mätt mot de 16 663 bolag som granskas inom samma bransch hamnar EVE Mosaik AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 10,9 procent — en god nivå — medan soliditeten på 67,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 147 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Burlöv.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva renovering av badrum, plattsättning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Edmir Rabja (f. 1978) Styrelseledamot
- Vanina Rabja (f. 1990) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-07-11 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Grönvägen 3, 232 32, Arlöv Besök: Grönvägen 3, Arlöv |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |