starkabolag.se

Aktiebolag Kävlinge

Evander Måleriservice AB

49 sökningar

Omsättning 2025

3,9 mkr

+18,6 %
Rörelsemarginal

10,3 %

+2,6 p.e.
Soliditet

73,7 %

+19,3 p.e.
Anställda

3

+50,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning3 9213 3072 6762 1022 372
Rörelseresultat40525613315679
Årets resultat31919810011959
Eget kapital905586388388269
Balansomslutning1 2281 077528676559
Anställda32221
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning3 9213 3072 6762 1022 372
Personalkostnader1 4001 200849776643
Av- och nedskrivningar3640404028
Övriga externa kostnader270245237222168
Övriga rörelseposter, netto−1 810−1 566−1 417−908−1 454
Rörelseresultat40525613315679
Räntekostnader24644
Resultat efter finansiella poster40425212815275
Skatt8554283216
Årets resultat31919810011959

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar124888128108
Kortfristiga fordringar673327270273357
Kassa och bank54370217027594
Omsättningstillgångar1 2161 029441549451
Summa tillgångar1 2281 077528676559
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat536338238219160
Eget kapital905586388388269
Justerat eget kapital905586388388269
Långfristiga skulder02307284
Kortfristiga skulder323489110216206
Summa eget kapital och skulder1 2281 077528676559

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Evander Måleriservice AB 3,9 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,6 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 10,3 procent — en god nivå — medan soliditeten på 73,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 19 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Kävlinge.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva måleri, byggservice samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Evander Måleriservice AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Evander Måleriservice AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Evander Måleriservice AB (559151-8294)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Evander Måleriservice AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2018-03-08
Bransch Måleriarbeten (SNI 43341)
Adress
Lundåkravägen 11 E, 246 51, Löddeköpinge
Besök: Lundåkravägen 11 E, Löddeköpinge
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad