Aktiebolag Stockholm
Euro Mon AB
231 sökningar
Omsättning 2025
32,2 mkr
−20,4 %Rörelsemarginal
9,6 %
−5,4 p.e.Soliditet
74,8 %
+6,1 p.e.Anställda
25
−13,8 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 32 187 | 40 438 | 40 955 | 45 460 | 47 950 | 50 751 | 48 239 | 38 760 |
| Rörelseresultat | 3 085 | 6 075 | 2 936 | 6 132 | 6 925 | 10 976 | 11 488 | 8 589 |
| Årets resultat | 2 468 | 4 914 | 2 424 | 4 843 | 5 479 | 8 585 | 8 982 | 6 684 |
| Eget kapital | 8 698 | 8 230 | 8 316 | 10 892 | 11 049 | 8 969 | 21 384 | 15 382 |
| Balansomslutning | 11 631 | 11 980 | 13 186 | 13 853 | 15 104 | 14 729 | 27 861 | 20 001 |
| Anställda | 25 | 29 | 29 | 29 | 30 | 25 | 20 | 20 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 32 187 | 40 438 | 40 955 | 45 460 | 47 950 | 50 751 | 48 239 | 38 760 |
| Personalkostnader | 13 676 | 14 674 | 15 971 | 13 844 | 13 882 | 11 630 | 9 757 | 8 600 |
| Av- och nedskrivningar | 275 | 318 | 447 | 585 | 583 | 549 | 504 | 338 |
| Övriga externa kostnader | 4 241 | 4 355 | 4 853 | 5 458 | 5 851 | 5 807 | 3 939 | 3 210 |
| Övriga rörelseposter, netto | −10 910 | −15 016 | −16 748 | −19 441 | −20 709 | −21 789 | −22 551 | −18 023 |
| Rörelseresultat | 3 085 | 6 075 | 2 936 | 6 132 | 6 925 | 10 976 | 11 488 | 8 589 |
| Ränteintäkter | 22 | 111 | 114 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 2 | 0 | 4 | 18 | 11 | 6 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 105 | 6 183 | 3 050 | 6 103 | 6 907 | 10 966 | 11 472 | 8 583 |
| Skatt | 637 | 1 269 | 626 | 1 259 | 1 429 | 2 381 | 2 490 | 1 900 |
| Årets resultat | 2 468 | 4 914 | 2 424 | 4 843 | 5 479 | 8 585 | 8 982 | 6 684 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 700 | 5 975 | 4 293 | 4 741 | 2 326 | 2 873 | 3 029 | 2 412 |
| Varulager | 248 | 534 | 485 | 516 | 557 | 510 | 350 | 315 |
| Kortfristiga fordringar | 4 349 | 1 714 | 3 062 | 2 125 | 1 221 | 402 | 995 | 494 |
| Kassa och bank | 1 334 | 3 757 | 5 346 | 6 471 | 11 000 | 10 944 | 23 487 | 16 781 |
| Omsättningstillgångar | 5 930 | 6 005 | 8 892 | 9 113 | 12 778 | 11 856 | 24 833 | 17 590 |
| Summa tillgångar | 11 631 | 11 980 | 13 186 | 13 853 | 15 104 | 14 729 | 27 861 | 20 001 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 6 180 | 3 266 | 5 842 | 5 999 | 5 520 | 334 | 12 352 | 8 648 |
| Eget kapital | 8 698 | 8 230 | 8 316 | 10 892 | 11 049 | 8 969 | 21 384 | 15 382 |
| Justerat eget kapital | 8 698 | 8 230 | 8 316 | 10 892 | 11 049 | 8 969 | 21 384 | 15 382 |
| Kortfristiga skulder | 2 933 | 3 750 | 4 870 | 2 961 | 4 055 | 5 760 | 6 477 | 4 619 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 631 | 11 980 | 13 186 | 13 853 | 15 104 | 14 729 | 27 861 | 20 001 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 527 granskade bolag ligger Euro Mon AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 32,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 9,6 procent — en god nivå — medan soliditeten på 74,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 20 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 25 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva restaurang- och städverksamhet, frisorsalong samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Regzedmaa Algaa (f. 1975) Styrelseledamot
- Baasansukh Byambaa (f. 1980) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Roland Brehme (f. 1972) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-10-29 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Odengatan 49, 113 51, Stockholm Besök: Odengatan 49, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |