Aktiebolag Norrtälje
Ettavalla AB
95 sökningar
Omsättning 2025
890 tkr
+14,1 %Rörelsemarginal
-11,6 %
+14,6 p.e.Soliditet
97,8 %
−0,3 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 890 | 780 | 896 | 784 | 612 |
| Rörelseresultat | −103 | −204 | 22 | −80 | −279 |
| Årets resultat | −100 | 3 035 | 1 669 | 1 255 | 813 |
| Eget kapital | 8 486 | 10 586 | 10 551 | 10 218 | 10 299 |
| Balansomslutning | 8 674 | 10 782 | 10 991 | 10 921 | 10 939 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 890 | 780 | 896 | 784 | 612 |
| Personalkostnader | 962 | 983 | 855 | 863 | 849 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | 19 | 1 | 42 |
| Övriga rörelseposter, netto | −30 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | −103 | −204 | 22 | −80 | −279 |
| Ränteintäkter | 5 | 3 014 | 1 341 | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 1 | 1 | 1 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −100 | 2 809 | 1 362 | 1 255 | 521 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 250 | 283 | 0 | 292 |
| Skatt | 0 | 24 | −24 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −100 | 3 035 | 1 669 | 1 255 | 813 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 999 | 1 999 | 1 999 | 996 | 983 |
| Kortfristiga fordringar | 543 | 476 | 468 | 463 | 506 |
| Kassa och bank | 306 | 331 | 448 | 286 | 275 |
| Omsättningstillgångar | 6 675 | 8 783 | 8 992 | 9 925 | 9 957 |
| Summa tillgångar | 8 674 | 10 782 | 10 991 | 10 921 | 10 939 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 8 536 | 7 501 | 8 832 | 8 913 | 9 436 |
| Eget kapital | 8 486 | 10 586 | 10 551 | 10 218 | 10 299 |
| Justerat eget kapital | 8 486 | 10 586 | 10 750 | 10 641 | 10 722 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 250 | 533 | 533 |
| Långfristiga skulder | 100 | 79 | 79 | 79 | 16 |
| Kortfristiga skulder | 88 | 117 | 111 | 91 | 91 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 674 | 10 782 | 10 991 | 10 921 | 10 939 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ettavalla AB 890 tusen kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 472 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -11,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 97,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 14 procent. Bolaget hör hemma i Norrtälje.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva närings- verksamhet genom ägande av aktier, fastigheter och ägarskap inom elektronik- och kemisk industri med inriktning mot administrativa tjänster, såsom ekonomistyrning av processer inom tillverkning, utveckling inom kemisk industri av metoder och processer samt företagsledande uppgifter för ledare, anordnande av events, seminarier och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Ola Hultin (f. 1966) Verkställande direktör
Styrelse
- Ola Hultin (f. 1966) Ordförande, Styrelseledamot
- Mats Hultin (f. 1961) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Alexandra Camilla L Lindqvist (f. 1979) Revisorsuppleant
- Bo Persson (f. 1949) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-05-17 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Box 313, 761 24, Norrtälje Besök: Box 313, Norrtälje |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |