Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Etac AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Etac AB ökade omsättningen med 5 procent senaste året. Medianen bland branschens 417 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är −9,6 procent, mot branschmedianens 4,6 procent.
Soliditeten ligger på 28,9 procent — branschens median är 49,5 procent.
Bolaget har 88 anställda; medianbolaget i branschen har 12.
Branschen: Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 7 | 352 | 98 % | |
| Värdeförändring | +14,0 % | 140 | 351 | 60 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,6 % | 201 | 417 | 52 % |
| Rörelsemarginal | −9,6 % | 379 | 417 | 9 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,5 % | 325 | 417 | 22 % |
| Soliditet | 28,9 % | 312 | 416 | 25 % |
| Nettoomsättning per anställd | 11 362 tkr | 99 | 417 | 76 % |
| Rörelseresultat per anställd | −1 089 tkr | 401 | 417 | 4 % |
| Nettoomsättning | 999 818 tkr | 42 | 417 | 90 % |
| Rörelseresultat | −95 838 tkr | 416 | 417 | 0 % |
| Antal anställda | 88 | 37 | 417 | 91 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 288 | 21 722 | 99 % | |
| Värdeförändring | +14,0 % | 9 235 | 21 337 | 57 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,6 % | 11 520 | 24 745 | 53 % |
| Rörelsemarginal | −9,6 % | 22 520 | 24 713 | 9 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,5 % | 18 564 | 24 754 | 25 % |
| Soliditet | 28,9 % | 17 694 | 24 706 | 28 % |
| Nettoomsättning per anställd | 11 362 tkr | 1 227 | 24 755 | 95 % |
| Rörelseresultat per anställd | −1 089 tkr | 24 124 | 24 755 | 3 % |
| Nettoomsättning | 999 818 tkr | 608 | 24 755 | 98 % |
| Rörelseresultat | −95 838 tkr | 24 585 | 24 755 | 1 % |
| Antal anställda | 88 | 1 452 | 24 755 | 94 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 560 | 78 068 | 99 % | |
| Värdeförändring | +14,0 % | 34 034 | 76 955 | 56 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,6 % | 39 846 | 87 561 | 54 % |
| Rörelsemarginal | −9,6 % | 82 050 | 87 479 | 6 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,5 % | 68 526 | 87 581 | 22 % |
| Soliditet | 28,9 % | 64 880 | 87 385 | 26 % |
| Nettoomsättning per anställd | 11 362 tkr | 3 127 | 87 582 | 96 % |
| Rörelseresultat per anställd | −1 089 tkr | 86 454 | 87 582 | 1 % |
| Nettoomsättning | 999 818 tkr | 1 415 | 87 582 | 98 % |
| Rörelseresultat | −95 838 tkr | 87 284 | 87 582 | 0 % |
| Antal anställda | 88 | 3 720 | 87 582 | 96 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .