Aktiebolag Västerås
Etableringstjänst Sverige AB
82 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
98,5 %
−1,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 891 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −7 | −17 | −2 | −24 | −6 | −5 | −12 | −12 |
| Årets resultat | −2 | 16 | 15 | 2 184 | −13 | −6 | −12 | −12 |
| Eget kapital | 1 064 | 2 266 | 2 250 | 2 234 | 50 | 63 | 69 | 81 |
| Balansomslutning | 1 080 | 2 274 | 2 263 | 2 399 | 215 | 407 | 339 | 95 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 891 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 7 | 17 | 2 | 24 | 897 | 5 | 12 | 12 |
| Rörelseresultat | −7 | −17 | −2 | −24 | −6 | −5 | −12 | −12 |
| Ränteintäkter | 4 | 33 | 21 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | 16 | 15 | 2 184 | −13 | −6 | −12 | −12 |
| Årets resultat | −2 | 16 | 15 | 2 184 | −13 | −6 | −12 | −12 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 277 | 0 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 355 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 595 | 593 | 150 | 2 288 | 74 | 7 | 62 | 60 |
| Kassa och bank | 485 | 1 681 | 2 113 | 111 | 141 | 20 | 0 | 35 |
| Omsättningstillgångar | 1 080 | 2 274 | 2 263 | 2 399 | 215 | 382 | 62 | 95 |
| Summa tillgångar | 1 080 | 2 274 | 2 263 | 2 399 | 215 | 407 | 339 | 95 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 966 | 2 150 | 2 135 | −50 | −37 | −31 | −19 | −7 |
| Eget kapital | 1 064 | 2 266 | 2 250 | 2 234 | 50 | 63 | 69 | 81 |
| Justerat eget kapital | 1 064 | 2 266 | 2 250 | 2 234 | 50 | 63 | 69 | 81 |
| Kortfristiga skulder | 16 | 8 | 13 | 165 | 165 | 344 | 270 | 14 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 080 | 2 274 | 2 263 | 2 399 | 215 | 407 | 339 | 95 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva förmedling och etablering av kommersiella lokaler för främst detaljhandel inom varuhus och stormarknader, klädesaffärer, möbel-, el- och bosättningsaffärer, vitvaru- butiker, radio- och TV-affärer, järn- och byggvaruhandel, färg- handel, bok-, pappers- och tidningshandel, uraffärer och guld- smedsaffärer, sportaffärer samt lokaler för handel med motor- fordon. Bolaget ska också bedriva konsultverksamhet inom nämnda områden, förvaltning av fast och lös egendom samt förvaltning av aktier och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mirko Senkovski Karlsson (f. 1965) Styrelseledamot
- Maria Karlsson (f. 1965) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Lars Östling Fastighetsutveckling AB (556716-5138) |
|---|---|
| Koncernmoder | Lars Östling Fastighetsutveckling AB (556716-5138) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-11-23 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Labyrintvägen 20, 723 53, Västerås Besök: Labyrintvägen 20, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |