Aktiebolag Järfälla 93 sökningar
ESU Automation AB
Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner
20,6 mkr
+64,4 %4,2 %
+1,1 p.e.74,7 %
−0,5 p.e.5
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 20 639 | 12 554 | 14 798 | 15 413 | 26 979 | 32 432 | 9 156 |
| Rörelseresultat | 874 | 393 | 492 | 100 | 111 | 2 955 | 399 |
| Årets resultat | 836 | 315 | 586 | 66 | 738 | 1 742 | 529 |
| Eget kapital | 4 482 | 4 171 | 3 855 | 3 270 | 3 203 | 2 466 | 1 124 |
| Balansomslutning | 5 997 | 5 543 | 7 935 | 6 999 | 8 682 | 20 868 | 3 931 |
| Anställda | 5 | 0 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 639 | 12 554 | 14 798 | 15 413 | 26 979 | 32 432 | 9 156 |
| Personalkostnader | 3 799 | 2 785 | 2 781 | 2 628 | 3 274 | 3 074 | 2 042 |
| Av- och nedskrivningar | 28 | 7 | 7 | 7 | 19 | 199 | 365 |
| Övriga externa kostnader | 2 281 | 2 394 | 1 567 | 1 660 | 2 088 | 3 107 | 1 581 |
| Övriga rörelseposter, netto | −13 657 | −6 975 | −9 951 | −11 018 | −21 487 | −23 097 | −4 769 |
| Rörelseresultat | 874 | 393 | 492 | 100 | 111 | 2 955 | 399 |
| Ränteintäkter | 203 | 49 | 255 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 15 | 45 | 59 | 23 | 253 | 80 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 063 | 398 | 688 | 91 | −35 | 2 939 | 395 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 51 | 0 | 1 000 | −700 | 285 |
| Skatt | 227 | 83 | 153 | 24 | 228 | 497 | 151 |
| Årets resultat | 836 | 315 | 586 | 66 | 738 | 1 742 | 529 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 112 | 0 | 7 | 14 | 57 | 76 | 180 |
| Varulager | 855 | 517 | 687 | 1 364 | 0 | 9 486 | 630 |
| Kortfristiga fordringar | 4 081 | 2 623 | 5 579 | 5 598 | 6 196 | 7 635 | 2 895 |
| Kassa och bank | 949 | 2 403 | 1 662 | 22 | 2 429 | 3 671 | 225 |
| Omsättningstillgångar | 5 885 | 5 543 | 7 928 | 6 984 | 8 625 | 20 792 | 3 751 |
| Summa tillgångar | 5 997 | 5 543 | 7 935 | 6 999 | 8 682 | 20 868 | 3 931 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 596 | 3 806 | 3 219 | 3 154 | 2 415 | 674 | 545 |
| Eget kapital | 4 482 | 4 171 | 3 855 | 3 270 | 3 203 | 2 466 | 1 124 |
| Justerat eget kapital | 4 482 | 4 171 | 3 855 | 3 270 | 3 203 | 3 260 | 1 362 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 000 | 300 |
| Kortfristiga skulder | 1 515 | 1 372 | 4 080 | 3 729 | 5 479 | 17 402 | 2 507 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 997 | 5 543 | 7 935 | 6 999 | 8 682 | 20 868 | 3 931 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 479 granskade bolag ligger ESU Automation AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 20,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,2 procent, och soliditeten var hög — 74,7 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 64 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Järfälla.
Bolaget skall bedriva konstruktion, produktion, installation, service och underhåll av automationslösningar inom verkstads- industrin samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Håkan Erik Johansson (f. 1977) Styrelseledamot
- Urban Bollö (f. 1965) Styrelsesuppleant
- Barbro Elisabeth Lillkaas (f. 1968) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-07-06 |
|---|---|
| Adress | Bruttovägen 24, hus 10 A, 175 43, Järfälla Besök: Bruttovägen 24 Hus 10 A, Järfälla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-58038930 |