Aktiebolag Malmö
Estetik Centrum Sverige AB
51 sökningar
Omsättning 2025
53,2 mkr
+18,2 %Rörelsemarginal
24,0 %
+5,7 p.e.Soliditet
2,0 %
−2,5 p.e.Anställda
32
−11,1 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 53 157 | 44 974 | 33 679 | 32 692 | 32 187 |
| Rörelseresultat | 12 762 | 8 227 | 261 | 1 229 | 2 183 |
| Årets resultat | 3 | −69 | 30 | 961 | 1 704 |
| Eget kapital | 506 | 503 | 572 | 1 292 | 2 131 |
| Balansomslutning | 24 871 | 11 160 | 11 699 | 8 971 | 9 741 |
| Anställda | 32 | 36 | 33 | 30 | 17 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 53 157 | 44 974 | 33 679 | 32 692 | 32 187 |
| Personalkostnader | 16 006 | 15 614 | 13 954 | 13 198 | 11 440 |
| Av- och nedskrivningar | 805 | 706 | 769 | 634 | 375 |
| Övriga externa kostnader | 11 644 | 8 170 | 6 998 | 6 795 | 10 090 |
| Övriga rörelseposter, netto | −11 940 | −12 257 | −11 697 | −10 836 | −8 099 |
| Rörelseresultat | 12 762 | 8 227 | 261 | 1 229 | 2 183 |
| Ränteintäkter | 58 | 7 | 4 | — | — |
| Räntekostnader | 512 | 151 | 211 | 71 | 28 |
| Resultat efter finansiella poster | 12 307 | 8 083 | 54 | 1 222 | 2 154 |
| Koncernbidrag | −12 000 | −8 153 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 304 | 0 | 24 | 261 | 450 |
| Årets resultat | 3 | −69 | 30 | 961 | 1 704 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 210 | 1 550 | 3 199 | 3 199 | 3 895 |
| Varulager | 1 149 | 1 015 | 1 195 | 1 149 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 10 545 | 3 283 | 7 076 | 3 912 | 1 984 |
| Kassa och bank | 7 967 | 5 312 | 229 | 711 | 3 862 |
| Omsättningstillgångar | 19 660 | 9 610 | 8 500 | 5 772 | 5 846 |
| Summa tillgångar | 24 871 | 11 160 | 11 699 | 8 971 | 9 741 |
| Aktiekapital | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Balanserat resultat | 203 | 272 | 242 | 31 | 127 |
| Eget kapital | 506 | 503 | 572 | 1 292 | 2 131 |
| Justerat eget kapital | 506 | 503 | 572 | 1 292 | 2 131 |
| Långfristiga skulder | 0 | 692 | 2 267 | 969 | 617 |
| Kortfristiga skulder | 24 365 | 9 965 | 8 860 | 6 710 | 6 993 |
| Summa eget kapital och skulder | 24 871 | 11 160 | 11 699 | 8 971 | 9 741 |
| Ställda säkerheter | 4 200 | 4 200 | 4 200 | 2 828 | 2 828 |
Verksamhet
Med 53,2 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör Estetik Centrum Sverige AB till den övre fjärdedelen bland branschens 3 057 bolag med bokslut. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 24,0 procent, och soliditeten var låg — 2,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 18 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 32 personer, med säte i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva privat läkarmottagning, utföra kirurgi med huvudsaklig inriktning på estetisk och plastikkirurgi samt omskärelse, försäljning av medicinska artiklar, laserbehandlingar, peels, injektionsbehandlingar och massage, specialistbehandling mot håravfall eller generande hårväxt och därmed förenlig verksamhet. Samt tandläkarverksamhet, tandhygienist arbete, estetisk tandvård och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ali Mohammad Bagher (f. 1978) Styrelseledamot
- Mahya Rezvani (f. 1983) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Lukas Wahl (f. 1986) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Artin Holding AB (559312-5858) |
|---|---|
| Koncernmoder | Artin Holding AB (559312-5858) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-01-28 |
|---|---|
| Bransch | Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222) |
| Adress | Studentgatan 6, 211 38, Malmö Besök: Studentgatan 6, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |