Aktiebolag Stockholm
Ester Stockholm Aktiebolag
91 sökningar
1,6 mkr
−37,9 %-3,7 %
−5,3 p.e.38,6 %
+1,5 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 634 | 2 631 | 2 124 | 2 408 | 1 645 | 1 289 | 1 101 | 1 391 |
| Rörelseresultat | −61 | 40 | −34 | 141 | −233 | 49 | −75 | −249 |
| Årets resultat | −64 | 26 | −35 | 138 | −235 | 44 | −78 | −81 |
| Eget kapital | 172 | 236 | 211 | 246 | 108 | 342 | 298 | 376 |
| Balansomslutning | 446 | 636 | 670 | 903 | 471 | 566 | 441 | 480 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 634 | 2 631 | 2 124 | 2 408 | 1 645 | 1 289 | 1 101 | 1 391 |
| Personalkostnader | 964 | 1 477 | 1 189 | 1 440 | 1 052 | 1 087 | 381 | 206 |
| Av- och nedskrivningar | 1 | 15 | 8 | 15 | 27 | 18 | 18 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 578 | 594 | 521 | 369 | 317 | 322 | 435 | 416 |
| Övriga rörelseposter, netto | −152 | −505 | −440 | −443 | −482 | 187 | −342 | −1 001 |
| Rörelseresultat | −61 | 40 | −34 | 141 | −233 | 49 | −75 | −249 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 4 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 3 | 16 | 5 | 3 | 1 | 5 | 4 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −64 | 26 | −35 | 138 | −235 | 44 | −78 | −251 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 170 |
| Årets resultat | −64 | 26 | −35 | 138 | −235 | 44 | −78 | −81 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 | 3 | 18 | 26 | 42 | 28 | 46 | 65 |
| Kortfristiga fordringar | 291 | 512 | 462 | 602 | 265 | 326 | 196 | 148 |
| Kassa och bank | 153 | 121 | 190 | 275 | 164 | 212 | 199 | 267 |
| Omsättningstillgångar | 444 | 633 | 651 | 877 | 429 | 538 | 394 | 416 |
| Summa tillgångar | 446 | 636 | 670 | 903 | 471 | 566 | 441 | 480 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 116 | 90 | 126 | −12 | 223 | 178 | 256 | 337 |
| Eget kapital | 172 | 236 | 211 | 246 | 108 | 342 | 298 | 376 |
| Justerat eget kapital | 172 | 236 | 211 | 246 | 108 | 342 | 298 | 376 |
| Kortfristiga skulder | 274 | 400 | 459 | 657 | 363 | 224 | 143 | 104 |
| Summa eget kapital och skulder | 446 | 636 | 670 | 903 | 471 | 566 | 441 | 480 |
| Ställda säkerheter | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 5 839 granskade bolag ligger Ester Stockholm Aktiebolag i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 1,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -3,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 38,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 38 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget skall bedriva reklam- och marknadskommunikation samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lars Roger Kempe (f. 1968) Verkställande direktör
- Lars Roger Kempe (f. 1968) Styrelseledamot
- Charlotta Margareta Mellgren (f. 1968) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1994-11-09 |
|---|---|
| Bransch | Reklambyråverksamhet (SNI 73111) |
| Adress | Box 6032, 102 31, Stockholm Besök: Box 6032, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-224100 |