Aktiebolag Gislaved
Estancia AB
124 sökningar
Omsättning 2025
77,9 mkr
−0,8 %Rörelsemarginal
4,4 %
−2,3 p.e.Soliditet
43,7 %
+9,6 p.e.Anställda
12
+71,4 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 77 925 | 78 554 | 57 325 | 53 717 | 49 721 |
| Rörelseresultat | 3 394 | 5 216 | 4 019 | 2 699 | 2 958 |
| Årets resultat | 1 838 | 3 025 | 2 395 | 1 515 | 1 668 |
| Eget kapital | 9 826 | 7 989 | 5 964 | 3 569 | 3 054 |
| Balansomslutning | 31 485 | 33 153 | 23 451 | 22 259 | 19 502 |
| Anställda | 12 | 7 | 7 | 6 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 77 925 | 78 554 | 57 325 | 53 717 | 49 721 |
| Personalkostnader | 5 681 | 5 201 | 4 707 | 3 596 | 3 534 |
| Av- och nedskrivningar | 361 | 270 | 201 | 120 | 124 |
| Övriga externa kostnader | 4 442 | 3 822 | 3 845 | 3 553 | 3 460 |
| Övriga rörelseposter, netto | −64 047 | −64 045 | −44 553 | −43 749 | −39 645 |
| Rörelseresultat | 3 394 | 5 216 | 4 019 | 2 699 | 2 958 |
| Ränteintäkter | 15 | 33 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 276 | 192 | 187 | 145 | 164 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 133 | 5 057 | 3 834 | 2 553 | 2 794 |
| Bokslutsdispositioner | −780 | −1 220 | −827 | −623 | −665 |
| Skatt | 515 | 812 | 613 | 415 | 461 |
| Årets resultat | 1 838 | 3 025 | 2 395 | 1 515 | 1 668 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 178 | 696 | 609 | 810 | 448 |
| Varulager | 19 337 | 22 481 | 12 337 | 15 060 | 10 642 |
| Kortfristiga fordringar | 7 725 | 8 947 | 6 590 | 6 243 | 7 872 |
| Kassa och bank | 3 245 | 1 029 | 3 915 | 146 | 540 |
| Omsättningstillgångar | 30 307 | 32 457 | 22 842 | 21 449 | 19 055 |
| Summa tillgångar | 31 485 | 33 153 | 23 451 | 22 259 | 19 502 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 7 888 | 4 864 | 3 469 | 1 954 | 1 286 |
| Eget kapital | 9 826 | 7 989 | 5 964 | 3 569 | 3 054 |
| Justerat eget kapital | 13 756 | 11 298 | 8 305 | 5 253 | 4 243 |
| Obeskattade reserver | 4 949 | 4 168 | 2 948 | 2 121 | 1 498 |
| Långfristiga skulder | 9 314 | 9 190 | 8 388 | 5 238 | 1 406 |
| Kortfristiga skulder | 7 396 | 11 806 | 6 151 | 11 331 | 13 544 |
| Summa eget kapital och skulder | 31 485 | 33 153 | 23 451 | 22 259 | 19 502 |
| Ställda säkerheter | 7 | 5 | 5 | 3 263 | 4 512 |
Verksamhet
Estancia AB omsatte 77,9 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 1 482 bolag med bokslut. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,4 procent, och soliditeten var god — 43,7 procent. Bolaget sysselsatte 12 personer och har sitt säte i Gislaved.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva handel med fotora- mar samt handel med specialprodukter såsom kuvert, papper och annat skrivmaterial jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Jonathan Malmström (f. 1993) Verkställande direktör
Styrelse
- Johannes Malmström (f. 1965) Ordförande, Styrelseledamot
- Jack Vilhelmsson (f. 1988) Styrelseledamot
- Jonathan Malmström (f. 1993) Styrelseledamot
- Olle Malmström (f. 1969) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Lars Engström (f. 1957) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-04-17 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med övriga hushållsvaror (SNI 46499) |
| Adress | Värnamovägen 1, 333 31, Smålandsstenar Besök: Värnamovägen 1, Smålandsstenar |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0371-33350 |