Aktiebolag Sundsvall
Essvik Fastigheter AB
71 sökningar
3,4 mkr
+11,6 %-3,2 %
−67,3 p.e.13,9 %
−1,1 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 370 | 3 021 | 2 841 | 3 714 | 3 881 | 1 969 |
| Rörelseresultat | −109 | 1 936 | −1 079 | −2 449 | 1 281 | 132 |
| Årets resultat | −648 | −10 | −32 | −3 014 | 7 | 10 |
| Eget kapital | 4 618 | 4 875 | 321 | 353 | 1 367 | 1 360 |
| Balansomslutning | 33 236 | 32 565 | 33 834 | 34 227 | 33 520 | 24 987 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 370 | 3 021 | 2 841 | 3 714 | 3 881 | 1 969 |
| Av- och nedskrivningar | 1 268 | 1 247 | 1 075 | 1 154 | 841 | 370 |
| Övriga externa kostnader | 2 232 | 0 | 2 867 | 5 009 | 1 759 | 1 467 |
| Övriga rörelseposter, netto | 21 | 162 | 22 | — | — | — |
| Rörelseresultat | −109 | 1 936 | −1 079 | −2 449 | 1 281 | 132 |
| Ränteintäkter | 0 | 9 | 2 | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 830 | 1 956 | 1 955 | 565 | 239 | 119 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 939 | −10 | −3 032 | −3 014 | 693 | 13 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | −685 | 0 |
| Koncernbidrag | 1 940 | 0 | 3 000 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 648 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 |
| Årets resultat | −648 | −10 | −32 | −3 014 | 7 | 10 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 30 445 | 31 713 | 32 960 | 31 001 | 32 335 | 23 913 |
| Kortfristiga fordringar | 2 265 | 251 | 478 | 2 724 | 839 | 753 |
| Kassa och bank | 526 | 601 | 396 | 502 | 346 | 321 |
| Omsättningstillgångar | 2 791 | 852 | 874 | 3 226 | 1 186 | 1 074 |
| Summa tillgångar | 33 236 | 32 565 | 33 834 | 34 227 | 33 520 | 24 987 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 226 | 271 | 303 | 1 317 | 1 310 | 0 |
| Eget kapital | 4 618 | 4 875 | 321 | 353 | 1 367 | 1 360 |
| Justerat eget kapital | 4 618 | 4 875 | 321 | 353 | 1 367 | 1 360 |
| Långfristiga skulder | 24 747 | 25 500 | 31 071 | 30 771 | 29 274 | 21 212 |
| Kortfristiga skulder | 3 871 | 2 190 | 2 442 | 3 103 | 2 879 | 2 415 |
| Summa eget kapital och skulder | 33 236 | 32 565 | 33 834 | 34 227 | 33 520 | 24 987 |
| Ställda säkerheter | 30 000 | 30 000 | 30 000 | 30 000 | 0 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 2 000 | 2 000 | 1 300 | 1 300 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 14 970 granskade bolag ligger Essvik Fastigheter AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 3,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -3,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 13,9 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 12 procent. Sätet finns i Sundsvall.
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och bedriva fastighets- skötsel jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Magnus Larsson (f. 1988) Ordförande, Styrelseledamot
- Jonas Larsson (f. 1992) Styrelseledamot
- Mattias Larsson (f. 1990) Styrelseledamot
- Louise Larsson (f. 1992) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-12-04 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Fiskarheden 139, 780 68, Transtrand Besök: Fiskarheden 139, Transtrand |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |