Aktiebolag Stockholm
Essinge Sjövillor AB
53 sökningar
1,4 mkr
+2,1 %65,7 %
+3,1 p.e.0,3 %
+0,0 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 418 | 1 389 | 1 216 | 1 352 | 1 368 | 1 199 | 1 462 | 606 |
| Rörelseresultat | 931 | 869 | 758 | 631 | 817 | 825 | 1 069 | 260 |
| Årets resultat | 3 | 2 | 3 | 5 | 5 | 3 | 6 | 2 |
| Eget kapital | 80 | 76 | 74 | 71 | 66 | 61 | 58 | 52 |
| Balansomslutning | 31 521 | 31 505 | 32 009 | 34 585 | 33 413 | 33 430 | 33 515 | 32 467 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 418 | 1 389 | 1 216 | 1 352 | 1 368 | 1 199 | 1 462 | 606 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 179 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 179 | 179 | 179 | 179 | 179 | 0 | 179 | 107 |
| Övriga externa kostnader | 308 | 185 | 130 | 218 | 144 | 74 | 106 | 162 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −156 | −149 | −324 | −228 | −121 | −108 | −77 |
| Rörelseresultat | 931 | 869 | 758 | 631 | 817 | 825 | 1 069 | 260 |
| Ränteintäkter | 37 | 48 | 3 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 908 | 1 249 | 1 262 | 630 | 476 | 477 | 412 | 257 |
| Resultat efter finansiella poster | 60 | −332 | −501 | 2 347 | 341 | 348 | 658 | 3 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | −335 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | −57 | 335 | 505 | −2 340 | 0 | −345 | −650 | 0 |
| Skatt | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 |
| Årets resultat | 3 | 2 | 3 | 5 | 5 | 3 | 6 | 2 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 30 429 | 30 608 | 30 787 | 30 966 | 31 145 | 31 324 | 31 502 | 31 681 |
| Kortfristiga fordringar | 906 | 652 | 412 | 382 | 1 813 | 1 395 | 795 | 453 |
| Kassa och bank | 186 | 245 | 810 | 3 237 | 455 | 711 | 1 218 | 333 |
| Omsättningstillgångar | 1 092 | 897 | 1 222 | 3 619 | 2 269 | 2 106 | 2 013 | 785 |
| Summa tillgångar | 31 521 | 31 505 | 32 009 | 34 585 | 33 413 | 33 430 | 33 515 | 32 467 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 27 | 24 | 21 | 16 | 11 | 8 | 2 | 0 |
| Eget kapital | 80 | 76 | 74 | 71 | 66 | 61 | 58 | 52 |
| Justerat eget kapital | 80 | 76 | 74 | 71 | 66 | 61 | 58 | 52 |
| Långfristiga skulder | 30 031 | 30 257 | 30 483 | 30 708 | 30 934 | 31 159 | 31 413 | 31 657 |
| Kortfristiga skulder | 1 410 | 1 172 | 1 452 | 3 806 | 2 413 | 2 210 | 2 044 | 758 |
| Summa eget kapital och skulder | 31 521 | 31 505 | 32 009 | 34 585 | 33 413 | 33 430 | 33 515 | 32 467 |
| Ställda säkerheter | 23 811 | 23 811 | 23 811 | 23 811 | 23 811 | 23 811 | 23 811 | 23 811 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 22 046 granskade bolag ligger Essinge Sjövillor AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 65,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 0,3 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 2 procent. Sätet finns i Stockholm.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva fastighetsförvaltning, handel med fastigheter, byggverksamhet, konsultverksamhet inom fastighets- och byggbranscherna samt idka handel med värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Ted Elvhage (f. 1968) Ordförande, Styrelseledamot
- Jessicka Elisabeth Öhlander (f. 1975) Styrelseledamot
- Joakim Öhlander (f. 1970) Styrelseledamot
- Erik Ågerup (f. 1978) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-12-04 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Junohällsvägen 11, 112 64, Stockholm Besök: Junohällsvägen 11, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |