Aktiebolag Västerås 96 sökningar
Essen Energy AB
Byggande av bostadshus och andra byggnader
Omsättning 2025
10 tkr
Rörelsemarginal
0,0 %
Soliditet
100,0 %
0,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 | 0 | 0 | 54 | 80 | 250 | 0 | 555 |
| Rörelseresultat | 0 | −9 | −3 | −3 | 2 | 231 | −9 | −9 |
| Årets resultat | 0 | −8 | −3 | −3 | 1 | 187 | −11 | −13 |
| Eget kapital | 91 | 91 | 99 | 102 | 105 | 304 | 117 | 128 |
| Balansomslutning | 91 | 91 | 167 | 68 | 200 | 345 | 117 | 281 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 | 0 | 0 | 54 | 80 | 250 | 0 | 555 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 18 | 40 | 11 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 9 | 3 | 21 | 1 | 8 | 9 | 26 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | −18 | −37 | — | — | −538 |
| Rörelseresultat | 0 | −9 | −3 | −3 | 2 | 231 | −9 | −9 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −8 | −3 | −3 | 2 | 231 | −11 | −9 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 44 | 0 | 3 |
| Årets resultat | 0 | −8 | −3 | −3 | 1 | 187 | −11 | −13 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 88 | 5 | 114 | 68 | 0 | 201 | 0 | 7 |
| Kassa och bank | 3 | 86 | 53 | 0 | 200 | 144 | 117 | 273 |
| Omsättningstillgångar | 91 | 91 | 167 | 68 | 200 | 345 | 117 | 281 |
| Summa tillgångar | 91 | 91 | 167 | 68 | 200 | 345 | 117 | 281 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −9 | −1 | 2 | 5 | 4 | 17 | 28 | 41 |
| Eget kapital | 91 | 91 | 99 | 102 | 105 | 304 | 117 | 128 |
| Justerat eget kapital | 91 | 91 | 99 | 102 | 105 | 304 | 117 | 128 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | 68 | −34 | 95 | 41 | 0 | 153 |
| Summa eget kapital och skulder | 91 | 91 | 167 | 68 | 200 | 345 | 117 | 281 |
| Ställda säkerheter | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 |
Verksamhet
Mätt mot de 16 658 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Essen Energy AB bland de mindre aktörerna sett till omsättning, med 10 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 0,0 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 100,0 procent får betecknas som hög. Bolaget hör hemma i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva byggverksamhet inom energisektorn och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Björn Thomas Sahlin (f. 1964) Ordförande, Styrelseledamot
- Ulf Synnes (f. 1964) Styrelseledamot
- Anita Sahlin (f. 1964) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-01-27 |
|---|---|
| Adress | Legeringsgatan 4, 721 30, Västerås Besök: Legeringsgatan 4, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |