Aktiebolag Bollnäs
Esras Sverige AB
24 sökningar
14,5 mkr
+2,4 %3,8 %
+2,0 p.e.42,4 %
+15,2 p.e.14
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 478 | 14 133 | 12 796 |
| Rörelseresultat | 550 | 251 | 72 |
| Årets resultat | 442 | 208 | 58 |
| Eget kapital | 609 | 316 | 108 |
| Balansomslutning | 1 437 | 1 161 | 902 |
| Anställda | 14 | 14 | 15 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 478 | 14 133 | 12 796 |
| Personalkostnader | 7 629 | 7 344 | 6 514 |
| Av- och nedskrivningar | 52 | 32 | 37 |
| Övriga externa kostnader | 1 559 | 2 251 | 2 255 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 688 | −4 255 | −3 918 |
| Rörelseresultat | 550 | 251 | 72 |
| Ränteintäkter | 8 | 10 | 3 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 558 | 260 | 74 |
| Skatt | 115 | 52 | 16 |
| Årets resultat | 442 | 208 | 58 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 104 | 92 | 99 |
| Varulager | 170 | 73 | 63 |
| Kortfristiga fordringar | 825 | 776 | 661 |
| Kassa och bank | 338 | 220 | 79 |
| Omsättningstillgångar | 1 333 | 1 069 | 803 |
| Summa tillgångar | 1 437 | 1 161 | 902 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 117 | 58 | 0 |
| Eget kapital | 609 | 316 | 108 |
| Justerat eget kapital | 609 | 316 | 108 |
| Kortfristiga skulder | 828 | 845 | 794 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 437 | 1 161 | 902 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Esras Sverige AB 14,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 3,8 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 42,4 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 2 procent. Bolaget sysselsatte 14 personer och har sitt säte i Bollnäs.
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt fastighetsförvaltning och fastighetsskötsel.
Styrelse & ledning
- Rezan Yalcin (f. 1992) Ordförande, Styrelseledamot
- Nejirvan Othman (f. 1993) Styrelseledamot
- Susanne Walther (f. 1961) Styrelsesuppleant
- Felix Enoksson (f. 1992) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-11-15 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Södra Kilaforsvägen 100, 821 40, Bollnäs Besök: Södra Kilaforsvägen 100, Bollnäs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |