Aktiebolag Malmö 103 sökningar
Esos Bygg AB
Byggnadssnickeriarbeten
17,5 mkr
+52,8 %6,4 %
+1,8 p.e.42,2 %
−0,1 p.e.8
−11,1 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 17 492 | 11 446 | 12 517 | 13 774 | 11 232 | 10 431 | 8 441 | 5 624 |
| Rörelseresultat | 1 116 | 525 | −1 147 | 584 | 159 | 618 | 668 | 656 |
| Årets resultat | 1 015 | 498 | −1 160 | 392 | 113 | 502 | 518 | 512 |
| Eget kapital | 1 732 | 1 117 | 844 | 2 104 | 1 712 | 1 599 | 1 098 | 580 |
| Balansomslutning | 4 102 | 2 639 | 3 294 | 4 809 | 3 757 | 3 367 | 3 481 | 2 147 |
| Anställda | 8 | 9 | 13 | 12 | 12 | 12 | 11 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 | 2020-10 | 2019-10 | 2018-10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 492 | 11 446 | 12 517 | 13 774 | 11 232 | 10 431 | 8 441 | 5 624 |
| Personalkostnader | 4 444 | 4 906 | 5 528 | 4 599 | 4 514 | 4 088 | 4 441 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 109 | 80 | 117 | 181 | 250 | 284 | 122 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 923 | 1 749 | 1 150 | 1 423 | 1 518 | 1 397 | 1 281 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | −9 900 | −4 186 | −6 869 | −6 987 | −4 791 | −4 044 | −1 929 | −4 968 |
| Rörelseresultat | 1 116 | 525 | −1 147 | 584 | 159 | 618 | 668 | 656 |
| Ränteintäkter | 2 | 2 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 28 | 14 | 65 | 4 | 2 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 114 | 498 | −1 160 | 519 | 158 | 616 | 666 | 656 |
| Skatt | 99 | 0 | 0 | 128 | 46 | 115 | 149 | 144 |
| Årets resultat | 1 015 | 498 | −1 160 | 392 | 113 | 502 | 518 | 512 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 | 2020-10 | 2019-10 | 2018-10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 283 | 209 | 296 | 367 | 398 | 528 | 535 | 809 |
| Varulager | 861 | 844 | 275 | 817 | 510 | 367 | 218 | 128 |
| Kortfristiga fordringar | 1 948 | 1 153 | 2 000 | 3 035 | 2 141 | 2 218 | 2 372 | 967 |
| Kassa och bank | 1 010 | 433 | 723 | 590 | 708 | 254 | 355 | 244 |
| Omsättningstillgångar | 3 819 | 2 430 | 2 998 | 4 442 | 3 359 | 2 839 | 2 946 | 1 338 |
| Summa tillgångar | 4 102 | 2 639 | 3 294 | 4 809 | 3 757 | 3 367 | 3 481 | 2 147 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 667 | 569 | 1 954 | 1 662 | 1 549 | 1 047 | 530 | 18 |
| Eget kapital | 1 732 | 1 117 | 844 | 2 104 | 1 712 | 1 599 | 1 098 | 580 |
| Justerat eget kapital | 1 732 | 1 117 | 844 | 2 104 | 1 712 | 1 599 | 1 098 | 580 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 42 | 72 | 93 | 249 | 475 | 756 |
| Kortfristiga skulder | 2 370 | 1 522 | 2 408 | 2 633 | 1 952 | 1 519 | 1 908 | 811 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 102 | 2 639 | 3 294 | 4 809 | 3 757 | 3 367 | 3 481 | 2 147 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 156 | 208 | 64 | 228 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 10 174 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Esos Bygg AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 17,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 6,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 42,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 53 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 8 personer, med säte i Malmö.
Bolaget skall bedriva byggservice och ny-, om- och tillbyggnad samt därtill förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Esvald Kurtalic (f. 1985) Styrelseledamot
- Ena Kurtalic (f. 2001) Styrelsesuppleant
- Jenny Tobiaeson (f. 1976) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-05-27 |
|---|---|
| Adress | Sallerupsvägen 146, 212 28, Malmö Besök: Sallerupsvägen 146, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |