Aktiebolag Stenungsund
ES Kakel & Byggentreprenad AB
175 sökningar
5,9 mkr
+42,0 %9,1 %
+27,3 p.e.8,5 %
+83,8 p.e.4
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 949 | 4 188 | 7 608 | 10 089 | 7 823 | 6 112 | 7 728 | 4 758 |
| Rörelseresultat | 540 | −763 | −593 | 41 | 31 | −75 | 279 | 455 |
| Årets resultat | 509 | −782 | −634 | 6 | −4 | −29 | 144 | 340 |
| Eget kapital | 142 | −667 | 115 | 549 | 543 | 547 | 576 | 532 |
| Balansomslutning | 1 664 | 886 | 1 332 | 2 106 | 2 230 | 1 854 | 2 125 | 1 199 |
| Anställda | 4 | 3 | 5 | 7 | 7 | 6 | 6 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 949 | 4 188 | 7 608 | 10 089 | 7 823 | 6 112 | 7 728 | 4 758 |
| Personalkostnader | 2 373 | 2 602 | 4 092 | 4 554 | 4 497 | 3 974 | 4 329 | 2 815 |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 11 | 11 | 9 | 12 | 24 | 22 | 22 |
| Övriga externa kostnader | 1 090 | 794 | 1 522 | 2 023 | 765 | 1 155 | 899 | 650 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 935 | −1 544 | −2 576 | −3 462 | −2 518 | −1 034 | −2 199 | −816 |
| Rörelseresultat | 540 | −763 | −593 | 41 | 31 | −75 | 279 | 455 |
| Ränteintäkter | 2 | 13 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 33 | 33 | 44 | 26 | 22 | 30 | 4 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 509 | −782 | −634 | 15 | 9 | −104 | 275 | 450 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 80 | −80 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 9 | 13 | 4 | 51 | 110 |
| Årets resultat | 509 | −782 | −634 | 6 | −4 | −29 | 144 | 340 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 20 | 22 | 33 | 23 | 7 | 19 | 34 | 56 |
| Varulager | 216 | 280 | 244 | 50 | 24 | −8 | 49 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 766 | 560 | 1 055 | 2 007 | 2 173 | 1 817 | 2 253 | 738 |
| Kassa och bank | 662 | 24 | 0 | 26 | 26 | 26 | −211 | 404 |
| Omsättningstillgångar | 1 644 | 864 | 1 299 | 2 083 | 2 223 | 1 835 | 2 091 | 1 143 |
| Summa tillgångar | 1 664 | 886 | 1 332 | 2 106 | 2 230 | 1 854 | 2 125 | 1 199 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −767 | 15 | 449 | 443 | 447 | 476 | 332 | 92 |
| Eget kapital | 142 | −667 | 115 | 549 | 543 | 547 | 576 | 532 |
| Justerat eget kapital | 142 | −667 | 115 | 549 | 543 | 547 | 640 | 532 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 80 | 0 |
| Långfristiga skulder | 582 | 615 | 412 | 651 | 493 | 634 | 394 | 254 |
| Kortfristiga skulder | 940 | 938 | 805 | 906 | 1 194 | 673 | 1 075 | 413 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 664 | 886 | 1 332 | 2 106 | 2 230 | 1 854 | 2 125 | 1 199 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 475 bolag som granskas inom samma bransch hamnar ES Kakel & Byggentreprenad AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 5,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 9,1 procent — en god nivå — medan soliditeten på 8,5 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 42 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Stenungsund.
Bolaget ska bedriva plattsättning och renovera badrum samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Esmaeil Safarzadeh (f. 1964) Verkställande direktör
- Esmaeil Safarzadeh (f. 1964) Ordförande, Styrelseledamot
- Nic Safarzadeh (f. 2003) Styrelseledamot
- Anna Safarzadeh (f. 1970) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-11-06 |
|---|---|
| Bransch | Golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330) |
| Adress | Stångeråsvägen 216, 444 95, Ödsmål Besök: Stångeråsvägen 216, Ödsmål |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-7225136 |