Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Erna Media AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Erna Media AB ökade omsättningen med 0 procent senaste året. Medianen bland branschens 38 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 3,7 procent, mot branschmedianens 3,2 procent.
Soliditeten ligger på 20,9 procent — branschens median är 38,5 procent.
Bolaget har 310 anställda; medianbolaget i branschen har 17.
Branschen: Dagstidningsutgivning
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 11 | 36 | 69 % | |
| Värdeförändring | −26,0 % | 31 | 36 | 14 % |
| Tillväxt i omsättning | +0,4 % | 25 | 38 | 34 % |
| Rörelsemarginal | 3,7 % | 19 | 38 | 50 % |
| Avkastning på eget kapital | 35,9 % | 3 | 38 | 92 % |
| Soliditet | 20,9 % | 29 | 38 | 24 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 580 tkr | 25 | 38 | 34 % |
| Rörelseresultat per anställd | 58 tkr | 19 | 38 | 50 % |
| Nettoomsättning | 489 656 tkr | 9 | 38 | 76 % |
| Rörelseresultat | 17 927 tkr | 9 | 38 | 76 % |
| Antal anställda | 310 | 5 | 38 | 87 % |
Värmlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 233 | 1 834 | 87 % | |
| Värdeförändring | −26,0 % | 1 569 | 1 816 | 14 % |
| Tillväxt i omsättning | +0,4 % | 1 226 | 2 071 | 41 % |
| Rörelsemarginal | 3,7 % | 1 231 | 2 071 | 41 % |
| Avkastning på eget kapital | 35,9 % | 394 | 2 071 | 81 % |
| Soliditet | 20,9 % | 1 754 | 2 066 | 15 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 580 tkr | 1 291 | 2 071 | 38 % |
| Rörelseresultat per anställd | 58 tkr | 1 297 | 2 071 | 37 % |
| Nettoomsättning | 489 656 tkr | 52 | 2 071 | 97 % |
| Rörelseresultat | 17 927 tkr | 82 | 2 071 | 96 % |
| Antal anställda | 310 | 6 | 2 071 | 100 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 10 891 | 78 296 | 86 % | |
| Värdeförändring | −26,0 % | 65 286 | 77 179 | 15 % |
| Tillväxt i omsättning | +0,4 % | 51 104 | 87 570 | 42 % |
| Rörelsemarginal | 3,7 % | 51 038 | 87 488 | 42 % |
| Avkastning på eget kapital | 35,9 % | 19 430 | 87 590 | 78 % |
| Soliditet | 20,9 % | 73 306 | 87 388 | 16 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 580 tkr | 54 454 | 87 591 | 38 % |
| Rörelseresultat per anställd | 58 tkr | 53 924 | 87 591 | 38 % |
| Nettoomsättning | 489 656 tkr | 2 738 | 87 591 | 97 % |
| Rörelseresultat | 17 927 tkr | 4 679 | 87 591 | 95 % |
| Antal anställda | 310 | 915 | 87 591 | 99 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .