Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Erla Åkeri AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Erla Åkeri AB minskade omsättningen med 2 procent senaste året. Medianen bland branschens 2 893 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 5,0 procent, mot branschmedianens 5,5 procent.
Soliditeten ligger på 31,8 procent — branschens median är 38,2 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Vägtransport, godstrafik
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 125 | 2 606 | 18 % | |
| Värdeförändring | +58,0 % | 526 | 2 599 | 80 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,7 % | 1 651 | 2 893 | 43 % |
| Rörelsemarginal | 5,0 % | 1 529 | 2 893 | 47 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 2 467 | 2 893 | 15 % |
| Soliditet | 31,8 % | 1 776 | 2 891 | 39 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 775 tkr | 1 553 | 2 893 | 46 % |
| Rörelseresultat per anställd | 89 tkr | 1 553 | 2 893 | 46 % |
| Nettoomsättning | 7 098 tkr | 2 429 | 2 893 | 16 % |
| Rörelseresultat | 356 tkr | 2 025 | 2 893 | 30 % |
| Antal anställda | 4 | 2 250 | 2 893 | 22 % |
Västmanlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 433 | 1 798 | 20 % | |
| Värdeförändring | +58,0 % | 318 | 1 771 | 82 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,7 % | 1 257 | 2 013 | 38 % |
| Rörelsemarginal | 5,0 % | 1 047 | 2 013 | 48 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 1 673 | 2 014 | 17 % |
| Soliditet | 31,8 % | 1 420 | 2 006 | 29 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 775 tkr | 1 048 | 2 014 | 48 % |
| Rörelseresultat per anställd | 89 tkr | 1 065 | 2 014 | 47 % |
| Nettoomsättning | 7 098 tkr | 1 571 | 2 014 | 22 % |
| Rörelseresultat | 356 tkr | 1 304 | 2 014 | 35 % |
| Antal anställda | 4 | 1 529 | 2 014 | 24 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 62 696 | 78 286 | 20 % | |
| Värdeförändring | +58,0 % | 12 981 | 77 169 | 83 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,7 % | 56 388 | 87 562 | 36 % |
| Rörelsemarginal | 5,0 % | 44 435 | 87 475 | 49 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 70 967 | 87 581 | 19 % |
| Soliditet | 31,8 % | 61 447 | 87 381 | 30 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 775 tkr | 47 647 | 87 582 | 46 % |
| Rörelseresultat per anställd | 89 tkr | 46 835 | 87 582 | 47 % |
| Nettoomsättning | 7 098 tkr | 69 382 | 87 582 | 21 % |
| Rörelseresultat | 356 tkr | 56 705 | 87 582 | 35 % |
| Antal anställda | 4 | 66 431 | 87 582 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .