Aktiebolag Vallentuna
Ergologik AB
58 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
98,7 %
+0,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 250 | 134 | 115 | 240 | 77 | 74 | 0 |
| Rörelseresultat | −10 | −34 | 63 | 59 | 97 | −4 | −3 | −35 |
| Årets resultat | −10 | −5 | 37 | 46 | 74 | −4 | −3 | −35 |
| Eget kapital | 151 | 160 | 165 | 128 | 142 | 68 | 72 | 45 |
| Balansomslutning | 153 | 163 | 291 | 183 | 175 | 88 | 93 | 61 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 250 | 134 | 115 | 240 | 77 | 74 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 55 | 32 | 27 | 32 | 31 | 27 | 35 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −229 | −39 | −29 | −111 | −50 | −50 | — |
| Rörelseresultat | −10 | −34 | 63 | 59 | 97 | −4 | −3 | −35 |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −10 | −35 | 62 | 59 | 97 | −4 | −3 | −35 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 30 | −16 | 0 | −14 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 10 | 12 | 9 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −10 | −5 | 37 | 46 | 74 | −4 | −3 | −35 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 0 | 0 | 155 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 21 | 19 | 34 | 56 | 11 | 9 | 42 | 33 |
| Kassa och bank | 132 | 144 | 102 | 127 | 164 | 80 | 52 | 28 |
| Omsättningstillgångar | 153 | 163 | 291 | 183 | 175 | 88 | 93 | 61 |
| Summa tillgångar | 153 | 163 | 291 | 183 | 175 | 88 | 93 | 61 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 111 | 115 | 78 | 92 | 18 | 22 | −5 | 0 |
| Eget kapital | 151 | 160 | 165 | 128 | 142 | 68 | 72 | 45 |
| Justerat eget kapital | 151 | 160 | 189 | 139 | 153 | 68 | 72 | 45 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 30 | 14 | 14 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 | 3 | 96 | 41 | 19 | 20 | 21 | 16 |
| Summa eget kapital och skulder | 153 | 163 | 291 | 183 | 175 | 88 | 93 | 61 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 60 | 60 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 100 procent. Bolaget hör hemma i Vallentuna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska sälja, utveckla, importera och utföra tjänster inom arbetsmiljö, säkerhet, miljö och kvalitet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jörgen Dalgård (f. 1974) Ordförande, Styrelseledamot
- Rickard Barkensjö (f. 1974) Styrelseledamot
- Jenny Barkensjö (f. 1982) Styrelsesuppleant
- Anna Dalgård (f. 1975) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-05-09 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Sara Lisas väg 47, 791 55, Falun Besök: Sara Lisas Väg 47, Falun |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |