Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Ergolift AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Ergolift AB minskade omsättningen med 19 procent senaste året. Medianen bland branschens 140 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är −1,7 procent, mot branschmedianens 7,0 procent.
Soliditeten ligger på 12,1 procent — branschens median är 44,4 procent.
Bolaget har 8 anställda; medianbolaget i branschen har 22.
Branschen: Tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningar
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 119 | 123 | 3 % | |
| Värdeförändring | −59,0 % | 118 | 122 | 3 % |
| Tillväxt i omsättning | −18,8 % | 123 | 140 | 12 % |
| Rörelsemarginal | −1,7 % | 120 | 140 | 14 % |
| Avkastning på eget kapital | −55,5 % | 136 | 140 | 3 % |
| Soliditet | 12,1 % | 130 | 139 | 6 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 445 tkr | 132 | 140 | 6 % |
| Rörelseresultat per anställd | −25 tkr | 119 | 140 | 15 % |
| Nettoomsättning | 11 556 tkr | 126 | 140 | 10 % |
| Rörelseresultat | −201 tkr | 116 | 140 | 17 % |
| Antal anställda | 8 | 104 | 140 | 26 % |
Västmanlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 607 | 1 794 | 10 % | |
| Värdeförändring | −59,0 % | 1 694 | 1 767 | 4 % |
| Tillväxt i omsättning | −18,8 % | 1 788 | 2 014 | 11 % |
| Rörelsemarginal | −1,7 % | 1 729 | 2 014 | 14 % |
| Avkastning på eget kapital | −55,5 % | 1 915 | 2 015 | 5 % |
| Soliditet | 12,1 % | 1 870 | 2 007 | 7 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 445 tkr | 1 337 | 2 015 | 34 % |
| Rörelseresultat per anställd | −25 tkr | 1 714 | 2 015 | 15 % |
| Nettoomsättning | 11 556 tkr | 1 178 | 2 015 | 42 % |
| Rörelseresultat | −201 tkr | 1 725 | 2 015 | 14 % |
| Antal anställda | 8 | 904 | 2 015 | 55 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 69 418 | 78 068 | 11 % | |
| Värdeförändring | −59,0 % | 73 988 | 76 955 | 4 % |
| Tillväxt i omsättning | −18,8 % | 78 752 | 87 561 | 10 % |
| Rörelsemarginal | −1,7 % | 74 351 | 87 479 | 15 % |
| Avkastning på eget kapital | −55,5 % | 82 940 | 87 581 | 5 % |
| Soliditet | 12,1 % | 80 792 | 87 385 | 8 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 445 tkr | 59 568 | 87 582 | 32 % |
| Rörelseresultat per anställd | −25 tkr | 73 929 | 87 582 | 16 % |
| Nettoomsättning | 11 556 tkr | 53 961 | 87 582 | 38 % |
| Rörelseresultat | −201 tkr | 74 146 | 87 582 | 15 % |
| Antal anställda | 8 | 41 039 | 87 582 | 53 % |