Aktiebolag Ljusdal 87 sökningar
Erfasearch AB
Konsultverksamhet avseende företags organisation
Omsättning 2025
458 tkr
−50,7 %Rörelsemarginal
-101,1 %
−64,2 p.e.Soliditet
–
+1,7 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 458 | 929 | 695 | 1 034 | 1 466 | 792 | 1 565 | 2 172 |
| Rörelseresultat | −463 | −343 | −498 | −603 | 73 | −612 | 246 | 823 |
| Årets resultat | −363 | −265 | −410 | −603 | 73 | −612 | 261 | 1 449 |
| Eget kapital | 3 868 | 4 231 | 4 496 | 4 906 | 5 508 | 5 435 | 6 048 | 5 787 |
| Balansomslutning | 3 864 | 4 298 | 4 496 | 4 953 | 5 594 | 5 450 | 6 084 | 5 974 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 458 | 929 | 695 | 1 034 | 1 466 | 792 | 1 565 | 2 172 |
| Personalkostnader | 5 | 7 | 0 | 0 | 0 | 25 | 51 | 59 |
| Av- och nedskrivningar | 129 | 141 | 275 | 294 | 252 | 267 | 262 | 382 |
| Övriga externa kostnader | 323 | 340 | 322 | 445 | 448 | 439 | 707 | 660 |
| Övriga rörelseposter, netto | −464 | −784 | −596 | −898 | −693 | −673 | −299 | −248 |
| Rörelseresultat | −463 | −343 | −498 | −603 | 73 | −612 | 246 | 823 |
| Ränteintäkter | 65 | 114 | 53 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −397 | −230 | −410 | −603 | 73 | −612 | 261 | 1 449 |
| Bokslutsdispositioner | 35 | −35 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −363 | −265 | −410 | −603 | 73 | −612 | 261 | 1 449 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 672 | 1 825 | 1 947 | 1 073 | 1 227 | 1 465 | 1 650 | 647 |
| Varulager | 71 | 49 | 81 | 63 | 139 | 111 | 120 | 111 |
| Kortfristiga fordringar | 191 | 116 | 121 | 1 232 | 1 356 | 1 314 | 1 341 | 1 557 |
| Kassa och bank | 1 930 | 2 308 | 2 347 | 2 585 | 2 872 | 2 560 | 2 972 | 3 658 |
| Omsättningstillgångar | 2 193 | 2 474 | 2 550 | 3 880 | 4 367 | 3 986 | 4 434 | 5 327 |
| Summa tillgångar | 3 864 | 4 298 | 4 496 | 4 953 | 5 594 | 5 450 | 6 084 | 5 974 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 131 | 4 396 | 4 806 | 5 409 | 5 335 | 5 947 | 5 687 | 4 238 |
| Eget kapital | 3 868 | 4 231 | 4 496 | 4 906 | 5 508 | 5 435 | 6 048 | 5 787 |
| Justerat eget kapital | 3 868 | 4 259 | 4 496 | 4 906 | 5 508 | 5 435 | 6 048 | 5 787 |
| Obeskattade reserver | 0 | 35 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | −4 | 32 | 0 | 47 | 86 | 15 | 36 | 187 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 864 | 4 298 | 4 496 | 4 953 | 5 594 | 5 450 | 6 084 | 5 974 |
Verksamhet
Mätt mot de 60 338 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Erfasearch AB i den övre halvan sett till omsättning, med 458 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 51 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Ljusdal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultuppdrag inom företagsledning, rekryteringsverksamhet av personal, hästverksamhet, konsult- verksamhet inom sjukgymnastik samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Hans Ingemar Alin (f. 1944) Styrelseledamot
- Kristina Kaijser Alin (f. 1950) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-03-10 |
|---|---|
| Adress | Hudiksvallsvägen 196, Hamre Gård, 827 92, Ljusdal Besök: Hudiksvallsvägen 196 Hamre Gård, Ljusdal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |