Aktiebolag Älvdalen 94 sökningar
Erdix AB
Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
98,8 %
+0,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 49 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | −1 | −1 | −2 | 34 | −23 | −34 |
| Årets resultat | 12 | 157 | 484 | 438 | −107 | 397 | 3 820 | 1 416 |
| Eget kapital | 6 922 | 7 110 | 7 152 | 6 908 | 6 870 | 6 977 | 7 780 | 3 960 |
| Balansomslutning | 7 007 | 7 206 | 7 214 | 6 988 | 7 251 | 7 760 | 7 955 | 4 778 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 49 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 14 | 22 | 32 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | −1 | — | — |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | −1 | −1 | −2 | 34 | −23 | −34 |
| Ränteintäkter | 16 | 200 | 66 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 30 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 15 | 200 | 498 | 444 | −107 | 404 | 3 177 | 1 366 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 818 | 50 |
| Skatt | 3 | 42 | 14 | 6 | 0 | 7 | 175 | 0 |
| Årets resultat | 12 | 157 | 484 | 438 | −107 | 397 | 3 820 | 1 416 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 974 | 1 150 | 1 150 | 5 010 | 5 817 | 1 947 | 1 169 | 1 171 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 0 | 38 | 0 | 360 | 361 | 0 | 35 |
| Kassa och bank | 32 | 6 056 | 6 026 | 1 978 | 1 074 | 5 453 | 236 | 3 573 |
| Omsättningstillgångar | 34 | 6 056 | 6 064 | 1 978 | 1 434 | 5 813 | 6 786 | 3 608 |
| Summa tillgångar | 7 007 | 7 206 | 7 214 | 6 988 | 7 251 | 7 760 | 7 955 | 4 778 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 6 860 | 6 903 | 6 618 | 6 420 | 6 927 | 6 530 | 3 910 | 2 494 |
| Eget kapital | 6 922 | 7 110 | 7 152 | 6 908 | 6 870 | 6 977 | 7 780 | 3 960 |
| Justerat eget kapital | 6 922 | 7 110 | 7 152 | 6 908 | 6 870 | 6 977 | 7 780 | 4 609 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 818 |
| Kortfristiga skulder | 85 | 96 | 62 | 80 | 381 | 783 | 175 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 007 | 7 206 | 7 214 | 6 988 | 7 251 | 7 760 | 7 955 | 4 778 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva fisk- och vattenvård, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Stefan Nordin (f. 1966) Styrelseledamot
- Emma Enocsson (f. 1999) Styrelsesuppleant
- Lina Jarstad (f. 1997) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-06-05 |
|---|---|
| Adress | Uttergränd 1, 790 91, Idre Besök: Uttergränd 1, Idre |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |