Aktiebolag Säter
Equo Estate AB
50 sökningar
Omsättning 2024
2,2 mkr
+204,2 %Rörelsemarginal
65,1 %
+67,9 p.e.Soliditet
14,4 %
+13,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 178 | 716 | 471 | 629 | 303 |
| Rörelseresultat | 1 417 | −20 | −330 | −470 | 153 |
| Årets resultat | 509 | −19 | 1 | −119 | 120 |
| Eget kapital | 541 | 32 | 52 | 50 | 170 |
| Balansomslutning | 3 810 | 2 675 | 2 627 | 2 545 | 2 149 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 178 | 716 | 471 | 629 | 303 |
| Av- och nedskrivningar | 299 | 299 | 299 | 330 | 60 |
| Övriga externa kostnader | 494 | 437 | 79 | 771 | 90 |
| Övriga rörelseposter, netto | 32 | — | −423 | — | — |
| Rörelseresultat | 1 417 | −20 | −330 | −470 | 153 |
| Ränteintäkter | 27 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 444 | −19 | −330 | −470 | 153 |
| Bokslutsdispositioner | −9 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | −920 | 0 | 331 | 351 | 0 |
| Skatt | 6 | 0 | 0 | 0 | 33 |
| Årets resultat | 509 | −19 | 1 | −119 | 120 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 797 | 782 | 1 080 | 1 702 | 1 982 |
| Varulager | 401 | 517 | 173 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 413 | 1 055 | 988 | 475 | 108 |
| Kassa och bank | 2 199 | 321 | 386 | 368 | 58 |
| Omsättningstillgångar | 3 013 | 1 894 | 1 546 | 844 | 166 |
| Summa tillgångar | 3 810 | 2 675 | 2 627 | 2 545 | 2 149 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −18 | 1 | 1 | 119 | 0 |
| Eget kapital | 541 | 32 | 52 | 50 | 170 |
| Justerat eget kapital | 548 | 32 | 52 | 50 | 170 |
| Obeskattade reserver | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 3 260 | 2 643 | 2 575 | 2 495 | 1 979 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 810 | 2 675 | 2 627 | 2 545 | 2 149 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 500 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Equo Estate AB omsatte 2,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,1 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 65,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 14,4 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 204 procent. Bolaget hör hemma i Säter.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall ha till föremål för sin verksamhet att direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag, förvärva, förvalta, förädla, äga och avyttra fast egendom och värdepapper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lars Edvinsson (f. 1961) Styrelseledamot
- Samuel Edvinsson (f. 1986) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Marie Gunnarsson (f. 1973) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Gustafskorv AB (556489-0225) |
|---|---|
| Koncernmoder | Gustafskorv AB (556489-0225) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-10-15 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Backa 50, 781 62, Gustafs Besök: Backa 50, Gustafs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |