Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar EquiSafe AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
EquiSafe AB ökade omsättningen med 25 procent senaste året. Medianen bland branschens 39 jämförbara bolag är -1 procent.
Rörelsemarginalen är 2,9 procent, mot branschmedianens 5,1 procent.
Soliditeten ligger på 69,7 procent — branschens median är 60,6 procent.
Bolaget har 8 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Byggplastvarutillverkning
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 20 | 34 | 41 % | |
| Värdeförändring | +10,0 % | 20 | 34 | 41 % |
| Tillväxt i omsättning | +24,7 % | 5 | 39 | 87 % |
| Rörelsemarginal | 2,9 % | 26 | 39 | 33 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,5 % | 22 | 39 | 44 % |
| Soliditet | 69,7 % | 12 | 39 | 69 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 739 tkr | 13 | 39 | 67 % |
| Rörelseresultat per anställd | 80 tkr | 25 | 39 | 36 % |
| Nettoomsättning | 21 915 tkr | 15 | 39 | 62 % |
| Rörelseresultat | 643 tkr | 21 | 39 | 46 % |
| Antal anställda | 8 | 20 | 39 | 49 % |
Hallands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 264 | 2 537 | 50 % | |
| Värdeförändring | +10,0 % | 1 261 | 2 502 | 50 % |
| Tillväxt i omsättning | +24,7 % | 379 | 2 867 | 87 % |
| Rörelsemarginal | 2,9 % | 1 902 | 2 862 | 34 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,5 % | 1 923 | 2 867 | 33 % |
| Soliditet | 69,7 % | 499 | 2 860 | 83 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 739 tkr | 933 | 2 867 | 67 % |
| Rörelseresultat per anställd | 80 tkr | 1 698 | 2 867 | 41 % |
| Nettoomsättning | 21 915 tkr | 1 137 | 2 867 | 60 % |
| Rörelseresultat | 643 tkr | 1 653 | 2 867 | 42 % |
| Antal anställda | 8 | 1 223 | 2 867 | 57 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 38 527 | 78 068 | 51 % | |
| Värdeförändring | +10,0 % | 37 199 | 76 955 | 52 % |
| Tillväxt i omsättning | +24,7 % | 12 488 | 87 561 | 86 % |
| Rörelsemarginal | 2,9 % | 54 821 | 87 479 | 37 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,5 % | 55 879 | 87 581 | 36 % |
| Soliditet | 69,7 % | 15 498 | 87 385 | 82 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 739 tkr | 26 401 | 87 582 | 70 % |
| Rörelseresultat per anställd | 80 tkr | 48 625 | 87 582 | 44 % |
| Nettoomsättning | 21 915 tkr | 35 647 | 87 582 | 59 % |
| Rörelseresultat | 643 tkr | 48 254 | 87 582 | 45 % |
| Antal anställda | 8 | 41 039 | 87 582 | 53 % |