Aktiebolag Hagfors
Equine- services Värmland AB
52 sökningar
Omsättning 2025
1,6 mkr
+5,9 %Rörelsemarginal
4,2 %
−12,8 p.e.Soliditet
32,1 %
−14,1 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 586 | 1 498 | 1 292 | 1 321 | 1 243 | 1 039 | 938 | 755 |
| Rörelseresultat | 66 | 254 | 118 | 29 | 135 | 168 | 109 | 261 |
| Årets resultat | 32 | 148 | 78 | −2 | 54 | 77 | 62 | 152 |
| Eget kapital | 422 | 540 | 492 | 414 | 396 | 341 | 264 | 202 |
| Balansomslutning | 1 314 | 1 169 | 1 070 | 790 | 718 | 1 063 | 689 | 453 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 586 | 1 498 | 1 292 | 1 321 | 1 243 | 1 039 | 938 | 755 |
| Personalkostnader | 175 | 60 | 50 | 30 | 52 | 27 | 31 | 98 |
| Av- och nedskrivningar | 151 | 65 | 27 | 14 | 63 | 33 | 20 | 24 |
| Övriga externa kostnader | 631 | 659 | 492 | 733 | 827 | 560 | 481 | 425 |
| Övriga rörelseposter, netto | −563 | −460 | −605 | −515 | −166 | −251 | −297 | 53 |
| Rörelseresultat | 66 | 254 | 118 | 29 | 135 | 168 | 109 | 261 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 12 | 4 | 11 | 17 | 35 | 36 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 54 | 251 | 108 | 12 | 100 | 136 | 108 | 260 |
| Bokslutsdispositioner | −3 | −53 | 0 | −3 | −25 | −36 | −28 | −65 |
| Skatt | 19 | 51 | 30 | 11 | 20 | 23 | 18 | 44 |
| Årets resultat | 32 | 148 | 78 | −2 | 54 | 77 | 62 | 152 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 865 | 534 | 538 | 438 | 369 | 886 | 470 | 209 |
| Varulager | 33 | 41 | 39 | 52 | 56 | 20 | 41 | 65 |
| Kortfristiga fordringar | 283 | 523 | 387 | 204 | 254 | 155 | 127 | 31 |
| Kassa och bank | 133 | 71 | 106 | 96 | 39 | 2 | 51 | 147 |
| Omsättningstillgångar | 448 | 635 | 531 | 352 | 349 | 177 | 219 | 244 |
| Summa tillgångar | 1 314 | 1 169 | 1 070 | 790 | 718 | 1 063 | 689 | 453 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 340 | 342 | 364 | 366 | 292 | 214 | 152 | 0 |
| Eget kapital | 422 | 540 | 492 | 414 | 396 | 341 | 264 | 202 |
| Justerat eget kapital | 570 | 687 | 597 | 519 | 526 | 443 | 338 | 254 |
| Obeskattade reserver | 187 | 185 | 132 | 132 | 164 | 129 | 93 | 65 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 42 | 127 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 705 | 444 | 446 | 244 | 116 | 466 | 332 | 186 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 314 | 1 169 | 1 070 | 790 | 718 | 1 063 | 689 | 453 |
| Ställda säkerheter | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 900 granskade bolag ligger Equine- services Värmland AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 1,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,2 procent, och soliditeten var god — 32,1 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Hagfors.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva hovslageri och hästvård. Vidare ska bolaget äga hästar för träning och tävling. Bolaget ska även bedriva handel med hästar och alla sorters hästtillbehör. Bolaget ska dessutom bedriva all därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Stijntje Douma (f. 1951) Styrelseledamot
- Iris van der Zouwen (f. 1975) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Anton Borsje (f. 1973) Extern VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-01-30 |
|---|---|
| Bransch | Stödverksamhet avseende husdjursskötsel (SNI 01620) |
| Adress | Gunnerud Bostället 2, 683 61, Ekshärad Besök: Gunnerud Bostället 2, Ekshärad |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Registrerad |