starkabolag.se

Aktiebolag Piteå

Equi-P Hästterapi AB

91 sökningar

Omsättning 2025

796 tkr

−24,8 %
Rörelsemarginal

7,9 %

+28,0 p.e.
Soliditet

20,7 %

+8,3 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning7961 0581 092927996
Rörelseresultat63−212−91−9473
Årets resultat48−236−116−10270
Eget kapital15911177143246
Balansomslutning7688941 260844551
Anställda11101
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning7961 0581 092927996
Personalkostnader54305450310268
Av- och nedskrivningar217217160251
Övriga externa kostnader413395334269195
Övriga rörelseposter, netto−49−353−239−440−409
Rörelseresultat63−212−91−9473
Ränteintäkter001——
Räntekostnader15292633
Resultat efter finansiella poster48−241−116−9770
Bokslutsdispositioner050−50
Årets resultat48−236−116−10270

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar407653794405213
Varulager00786060
Kortfristiga fordringar1539319214282
Kassa och bank208148196237196
Omsättningstillgångar361241466439338
Summa tillgångar7688941 260844551
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat0−348213465
Eget kapital15911177143246
Justerat eget kapital15911181147246
Obeskattade reserver00550
Långfristiga skulder21827032300
Kortfristiga skulder391513855696305
Summa eget kapital och skulder7688941 260844551
Ansvarsförbindelser32032050020

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Equi-P Hästterapi AB 796 tusen kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 612 tusen kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,9 procent, och soliditeten var måttlig — 20,7 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 25 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Piteå.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva träning och uppfödning av samt handel med travhästar, terapibehandling av häst samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Equi-P Hästterapi AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Equi-P Hästterapi AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Equi-P Hästterapi AB (556407-1016)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1990-09-27
Bransch Stödverksamhet avseende husdjursskötsel (SNI 01620)
Adress
Boxervägen 8E, 302 64, Halmstad
Besök: Boxervägen 8 E, Halmstad
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon070-5177294