Aktiebolag Halmstad
EQuality Fönster AB
441 sökningar
Omsättning 2025
15,7 mkr
+35,3 %Rörelsemarginal
11,9 %
+5,4 p.e.Soliditet
45,3 %
−2,7 p.e.Anställda
8
+14,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 692 | 11 597 | 13 327 | 10 880 | 9 962 |
| Rörelseresultat | 1 872 | 763 | 1 536 | 656 | 1 181 |
| Årets resultat | 1 763 | 473 | 965 | 417 | 795 |
| Eget kapital | 1 859 | 1 595 | 2 122 | 2 157 | 2 740 |
| Balansomslutning | 6 238 | 5 853 | 5 402 | 4 788 | 5 098 |
| Anställda | 8 | 7 | 7 | 7 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 692 | 11 597 | 13 327 | 10 880 | 9 962 |
| Personalkostnader | 5 294 | 4 589 | 4 313 | 4 173 | 3 545 |
| Av- och nedskrivningar | 58 | 36 | 25 | 29 | 31 |
| Övriga externa kostnader | 1 302 | 1 333 | 1 234 | 1 180 | 851 |
| Övriga rörelseposter, netto | −7 166 | −4 876 | −6 219 | −4 842 | −4 354 |
| Rörelseresultat | 1 872 | 763 | 1 536 | 656 | 1 181 |
| Ränteintäkter | 46 | 53 | 20 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 3 | 1 | 6 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 917 | 813 | 1 605 | 603 | 1 180 |
| Bokslutsdispositioner | 313 | −204 | −392 | −50 | −173 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | −7 | 0 |
| Skatt | 467 | 136 | 248 | 129 | 213 |
| Årets resultat | 1 763 | 473 | 965 | 417 | 795 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 209 | 1 003 | 1 038 | 761 | 471 |
| Varulager | 127 | 172 | 193 | 168 | 143 |
| Kortfristiga fordringar | 1 735 | 816 | 1 420 | 2 605 | 2 527 |
| Kassa och bank | 4 167 | 3 862 | 2 751 | 1 254 | 1 957 |
| Omsättningstillgångar | 6 029 | 4 851 | 4 364 | 4 027 | 4 626 |
| Summa tillgångar | 6 238 | 5 853 | 5 402 | 4 788 | 5 098 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 46 | 1 072 | 1 107 | 1 690 | 1 895 |
| Eget kapital | 1 859 | 1 595 | 2 122 | 2 157 | 2 740 |
| Justerat eget kapital | 2 825 | 2 809 | 3 174 | 2 898 | 3 441 |
| Obeskattade reserver | 1 216 | 1 529 | 1 325 | 933 | 883 |
| Kortfristiga skulder | 3 163 | 2 729 | 1 955 | 1 698 | 1 475 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 238 | 5 853 | 5 402 | 4 788 | 5 098 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte EQuality Fönster AB 15,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,4 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 11,9 procent — en god nivå — medan soliditeten på 45,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 35 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 8 personer, med säte i Halmstad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel, import, export, konsultationer, förmedling och installationer av bygg- nadsmaterial och därmed förenlig verkamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Annelie Gunnarsson Ikovic (f. 1974) Styrelseledamot
- Melissa Ikovic (f. 2002) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Elmaz Ikovic (f. 1970) Extern firmatecknare
- Fredrik Wihed (f. 1974) Revisor
Koncern
| Moderbolag | MATEJ-STAD Holding AB (559184-1795) |
|---|---|
| Koncernmoder | MATEJ-STAD Holding AB (559184-1795) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-12-08 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Svarvaregatan 20, 302 50, Halmstad Besök: Svarvaregatan 20, Halmstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |