Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Epinova AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Epinova AB minskade omsättningen med 2 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 314 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 3,1 procent, mot branschmedianens 6,7 procent.
Soliditeten ligger på 44,5 procent — branschens median är 45,4 procent.
Bolaget har 27 anställda; medianbolaget i branschen har 11.
Branschen: Datakonsultverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 399 | 1 205 | 67 % | |
| Värdeförändring | +6,0 % | 668 | 1 183 | 44 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,4 % | 826 | 1 314 | 37 % |
| Rörelsemarginal | 3,1 % | 874 | 1 312 | 33 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,1 % | 746 | 1 314 | 43 % |
| Soliditet | 44,5 % | 676 | 1 308 | 48 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 736 tkr | 670 | 1 314 | 49 % |
| Rörelseresultat per anställd | 54 tkr | 887 | 1 314 | 32 % |
| Nettoomsättning | 46 865 tkr | 377 | 1 314 | 71 % |
| Rörelseresultat | 1 454 tkr | 620 | 1 314 | 53 % |
| Antal anställda | 27 | 319 | 1 314 | 76 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 7 024 | 21 786 | 68 % | |
| Värdeförändring | +6,0 % | 10 970 | 21 398 | 49 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,4 % | 16 259 | 24 743 | 34 % |
| Rörelsemarginal | 3,1 % | 14 694 | 24 710 | 41 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,1 % | 12 347 | 24 752 | 50 % |
| Soliditet | 44,5 % | 12 528 | 24 704 | 49 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 736 tkr | 13 705 | 24 753 | 45 % |
| Rörelseresultat per anställd | 54 tkr | 14 915 | 24 753 | 40 % |
| Nettoomsättning | 46 865 tkr | 6 773 | 24 753 | 73 % |
| Rörelseresultat | 1 454 tkr | 9 870 | 24 753 | 60 % |
| Antal anställda | 27 | 4 584 | 24 753 | 81 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 23 270 | 78 286 | 70 % | |
| Värdeförändring | +6,0 % | 40 783 | 77 169 | 47 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,4 % | 57 960 | 87 562 | 34 % |
| Rörelsemarginal | 3,1 % | 53 937 | 87 475 | 38 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,1 % | 41 554 | 87 581 | 53 % |
| Soliditet | 44,5 % | 45 626 | 87 381 | 48 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 736 tkr | 48 948 | 87 582 | 44 % |
| Rörelseresultat per anställd | 54 tkr | 54 959 | 87 582 | 37 % |
| Nettoomsättning | 46 865 tkr | 20 614 | 87 582 | 76 % |
| Rörelseresultat | 1 454 tkr | 33 464 | 87 582 | 62 % |
| Antal anställda | 27 | 13 375 | 87 582 | 85 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .