Aktiebolag Stockholm
Envy Consulting AB
59 sökningar
Omsättning 2026
42 tkr
Rörelsemarginal
61,9 %
Soliditet
97,1 %
+0,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 42 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 26 | −21 | −14 | −14 | 0 |
| Årets resultat | 33 | −16 | −6 | −14 | 0 |
| Eget kapital | 202 | 169 | 184 | 190 | 204 |
| Balansomslutning | 208 | 175 | 185 | 190 | 204 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 42 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 16 | 21 | 14 | 14 | 0 |
| Rörelseresultat | 26 | −21 | −14 | −14 | 0 |
| Ränteintäkter | 7 | 5 | 9 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 33 | −16 | −6 | −14 | 0 |
| Årets resultat | 33 | −16 | −6 | −14 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 193 | 151 | 162 | 186 | 8 |
| Kassa och bank | 15 | 24 | 23 | 4 | 196 |
| Omsättningstillgångar | 208 | 175 | 185 | 190 | 204 |
| Summa tillgångar | 208 | 175 | 185 | 190 | 204 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Balanserat resultat | −31 | −15 | −10 | 4 | −230 |
| Eget kapital | 202 | 169 | 184 | 190 | 204 |
| Justerat eget kapital | 202 | 169 | 184 | 190 | 204 |
| Kortfristiga skulder | 6 | 6 | 1 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 208 | 175 | 185 | 190 | 204 |
| Ansvarsförbindelser | 845 | 845 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Envy Consulting AB omsatte 42 tusen kronor räkenskapsåret 2026, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3,9 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 61,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 97,1 procent får betecknas som hög. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bemanning och resursförstärkning, samt där med förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Gunnar Karlsson (f. 1962) Ordförande, Styrelseledamot
- Michael Andreasson (f. 1982) Styrelseledamot
- Tim Karlsson (f. 1983) Styrelseledamot
Koncern
| Moderbolag | Envy Restaurang AB (556977-2006) |
|---|---|
| Koncernmoder | Envy Restaurang AB (556977-2006) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-08-26 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk (SNI 10710) |
| Adress | Terrängvägen 14, 129 48, Hägersten Besök: Terrängvägen 14, Hägersten |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |