Aktiebolag Stockholm
Envoyéns Holding AB
40 sökningar
Omsättning 2025
3 mkr
Rörelsemarginal
98,1 %
Soliditet
20,7 %
+3,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 017 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 2 959 | 231 | 584 | −13 | 0 |
| Årets resultat | 1 842 | 5 069 | −625 | −13 | 0 |
| Eget kapital | 6 947 | 5 105 | 37 | 32 | 25 |
| Balansomslutning | 33 496 | 30 224 | 24 524 | 14 620 | 25 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 017 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 72 | 25 | 115 | 13 | 0 |
| Rörelseresultat | 2 959 | 231 | 584 | −13 | 0 |
| Räntekostnader | 776 | 662 | 1 209 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 183 | 5 069 | −625 | −13 | 0 |
| Skatt | 341 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 1 842 | 5 069 | −625 | −13 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 33 383 | 29 390 | 24 499 | 14 595 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 5 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 112 | 829 | 25 | 25 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 113 | 835 | 25 | 25 | 25 |
| Summa tillgångar | 33 496 | 30 224 | 24 524 | 14 620 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 5 080 | 11 | 637 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 6 947 | 5 105 | 37 | 32 | 25 |
| Justerat eget kapital | 6 947 | 5 105 | 37 | 32 | 25 |
| Långfristiga skulder | 24 403 | 24 402 | 23 743 | 14 000 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 146 | 717 | 744 | 588 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 33 496 | 30 224 | 24 524 | 14 620 | 25 |
| Ställda säkerheter | 0 | 18 000 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 14 970 granskade bolag ligger Envoyéns Holding AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 98,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 20,7 procent får betecknas som måttlig. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska äga och förvalta fastigheter samt äga och förvalta aktier och andelar i dotterbolag och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Knut Pousette (f. 1972) Styrelseledamot
- Angelica Pousette (f. 2003) Styrelsesuppleant
- Carl Pousette (f. 2005) Styrelsesuppleant
- Gabriella Pousette (f. 2007) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Envoyéns Förvaltnings AB (556989-1426) |
|---|---|
| Koncernmoder | Envoyéns Förvaltnings AB (556989-1426) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-02-02 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Sollidsbacken 1B, 115 21, Stockholm Besök: Sollidsbacken 1 B, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |