Aktiebolag Göteborg
EnviroClean Sweden AB
69 sökningar
19,6 mkr
+9,3 %0,7 %
+0,1 p.e.48,9 %
+3,1 p.e.4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 19 612 | 17 948 | 20 513 | 20 114 | 28 413 | 14 617 | 27 903 | 16 026 |
| Rörelseresultat | 143 | 120 | 1 612 | 2 783 | 4 337 | 1 410 | 1 419 | 1 443 |
| Årets resultat | −284 | −54 | −34 | 89 | 1 985 | 4 100 | 749 | 263 |
| Eget kapital | 10 507 | 10 791 | 10 845 | 10 879 | 10 791 | 8 805 | 2 912 | 363 |
| Balansomslutning | 21 490 | 23 569 | 24 879 | 21 120 | 21 226 | 17 161 | 18 165 | 17 610 |
| Anställda | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* | 2018-06* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 612 | 17 948 | 20 513 | 20 114 | 28 413 | 14 617 | 27 903 | 16 026 |
| Personalkostnader | 3 860 | 3 631 | 4 241 | 4 507 | 4 633 | 4 397 | 7 716 | 4 177 |
| Av- och nedskrivningar | 1 620 | 1 470 | 837 | 493 | 601 | 663 | 968 | 396 |
| Övriga externa kostnader | 2 627 | 2 039 | 2 396 | 2 226 | 2 055 | 1 429 | 2 663 | 1 139 |
| Övriga rörelseposter, netto | −11 362 | −10 688 | −11 427 | −10 105 | −16 787 | −6 718 | −15 137 | −8 871 |
| Rörelseresultat | 143 | 120 | 1 612 | 2 783 | 4 337 | 1 410 | 1 419 | 1 443 |
| Ränteintäkter | 63 | 175 | 157 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 4 965 | 198 | 269 | 178 | 153 | 330 | 213 | 124 |
| Resultat efter finansiella poster | −148 | 97 | 1 500 | 2 823 | 4 184 | 4 659 | 1 205 | 1 318 |
| Bokslutsdispositioner | 457 | 428 | 441 | 181 | −1 680 | −413 | 0 | −974 |
| Koncernbidrag | −593 | −580 | −1 975 | −2 883 | 0 | 0 | −231 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 33 | 520 | 146 | 225 | 81 |
| Årets resultat | −284 | −54 | −34 | 89 | 1 985 | 4 100 | 749 | 263 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* | 2018-06* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 773 | 13 804 | 11 551 | 10 397 | 9 498 | 8 994 | 9 414 | 9 299 |
| Varulager | 5 931 | 7 607 | 8 139 | 6 313 | 5 116 | 4 872 | 6 307 | 4 870 |
| Kortfristiga fordringar | 6 632 | 1 645 | 3 418 | 2 650 | 3 369 | 1 118 | 1 503 | 3 381 |
| Kassa och bank | 154 | 513 | 1 771 | 1 760 | 3 243 | 2 178 | 942 | 60 |
| Omsättningstillgångar | 12 717 | 9 765 | 13 328 | 10 723 | 11 728 | 8 168 | 8 752 | 8 311 |
| Summa tillgångar | 21 490 | 23 569 | 24 879 | 21 120 | 21 226 | 17 161 | 18 165 | 17 610 |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 100 |
| Balanserat resultat | 6 491 | 0 | 4 685 | 5 294 | 3 657 | 600 | −117 | 0 |
| Eget kapital | 10 507 | 10 791 | 10 845 | 10 879 | 10 791 | 8 805 | 2 912 | 363 |
| Justerat eget kapital | 11 929 | 12 576 | 12 970 | 13 354 | 13 410 | 10 090 | 3 869 | 1 136 |
| Obeskattade reserver | 1 791 | 2 248 | 2 676 | 3 117 | 3 298 | 1 619 | 1 205 | 974 |
| Långfristiga skulder | 0 | 200 | 1 000 | 1 800 | 2 600 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 9 192 | 10 330 | 10 358 | 5 324 | 4 537 | 6 737 | 14 048 | 16 273 |
| Summa eget kapital och skulder | 21 490 | 23 569 | 24 879 | 21 120 | 21 226 | 17 161 | 18 165 | 17 610 |
| Ställda säkerheter | 6 000 | 6 000 | 6 000 | 6 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 556 bolag som granskas inom samma bransch hamnar EnviroClean Sweden AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 19,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 0,7 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 48,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Göteborg.
Bolaget skall bedriva utveckling, tillverkning, marknadsföring, försäljning och service av emissionsprodukter (såsom avgasmätare, dieselrökgasmätare och diagnosverktyg) för fordonsindustrin globalt och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Tomas Frödin (f. 1977) Verkställande direktör
- Jörgen Hentschel (f. 1963) Ordförande, Styrelseledamot
- Brodde Wetter (f. 1977) Styrelseledamot
- Tomas Frödin (f. 1977) Styrelseledamot
- Jonas Hann (f. 1981) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Sustainion Group AB (556405-9367) |
|---|---|
| Koncernmoder | Sustainion Group AB (556405-9367) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-06-21 |
|---|---|
| Bransch | Provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer (SNI 46141) |
| Adress | Uggledalsvägen 45, 427 40, Billdal Besök: Uggledalsvägen 45, Billdal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-7886620 |