Aktiebolag Stockholm
Envira Sweden AB
35 sökningar
9,8 mkr
+3,9 %5,9 %
+1,8 p.e.14,8 %
+7,3 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 838 | 9 472 | 8 820 | 275 |
| Rörelseresultat | 578 | 384 | 183 | 167 |
| Årets resultat | 306 | 147 | 25 | 133 |
| Eget kapital | 563 | 257 | 110 | 158 |
| Balansomslutning | 3 811 | 3 459 | 2 581 | 417 |
| Anställda | 3 | 3 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 838 | 9 472 | 8 820 | 275 |
| Personalkostnader | 1 259 | 1 050 | 644 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 357 | 2 230 | 2 534 | 28 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 644 | −5 808 | −5 459 | −80 |
| Rörelseresultat | 578 | 384 | 183 | 167 |
| Ränteintäkter | 1 | 3 | 0 | — |
| Räntekostnader | 121 | 169 | 62 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 458 | 218 | 120 | 167 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 9 | −59 | 0 |
| Skatt | 151 | 80 | 36 | 34 |
| Årets resultat | 306 | 147 | 25 | 133 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 119 |
| Varulager | 2 942 | 1 579 | 562 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 827 | 1 656 | 1 237 | 292 |
| Kassa och bank | 42 | 224 | 782 | 6 |
| Omsättningstillgångar | 3 811 | 3 459 | 2 581 | 298 |
| Summa tillgångar | 3 811 | 3 459 | 2 581 | 417 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 232 | 85 | 60 | 0 |
| Eget kapital | 563 | 257 | 110 | 158 |
| Justerat eget kapital | 603 | 297 | 157 | 158 |
| Obeskattade reserver | 50 | 50 | 59 | 0 |
| Långfristiga skulder | 320 | 125 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 878 | 3 027 | 2 412 | 259 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 811 | 3 459 | 2 581 | 417 |
| Ställda säkerheter | 900 | 900 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 948 granskade bolag ligger Envira Sweden AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 9,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,9 procent, och soliditeten var måttlig — 14,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget ska bedriva verksamhet inom partihandel inom förpackningar av engångsartiklar samt därmed förenlig verksamhet. Förvalta Fast och lös egendom.
Styrelse & ledning
- Tommy Gellar (f. 1968) Styrelseledamot
- Aksel Ayan (f. 2002) Styrelsesuppleant
- Gustav Westman (f. 1995) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-11-17 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med andra insatsvaror (SNI 46860) |
| Adress | Snickarvägen 2, 443 61, Stenkullen Besök: Snickarvägen 2, Stenkullen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |