Aktiebolag Skinnskatteberg
Entertation AB
40 sökningar
3,6 mkr
−12,7 %10,5 %
−1,6 p.e.37,5 %
−5,3 p.e.1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 633 | 4 163 | 3 133 | 958 | 521 | 1 021 | 381 |
| Rörelseresultat | 380 | 503 | 56 | 39 | 108 | 110 | 136 |
| Årets resultat | 231 | 299 | 41 | 100 | 63 | 64 | 80 |
| Eget kapital | 485 | 704 | 157 | 356 | 256 | 193 | 130 |
| Balansomslutning | 1 292 | 1 644 | 967 | 356 | 362 | 304 | 198 |
| Anställda | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 4 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-03 | 2022-03 | 2021-03 | 2020-03 | 2019-03* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 633 | 4 163 | 3 133 | 958 | 521 | 1 021 | 381 |
| Personalkostnader | 847 | 721 | 376 | 504 | 141 | 422 | 121 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 57 | 57 | 57 | 27 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 709 | 957 | 687 | 174 | 152 | 340 | 83 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 697 | −1 982 | −1 957 | −184 | −63 | −122 | −38 |
| Rörelseresultat | 380 | 503 | 56 | 39 | 108 | 110 | 136 |
| Ränteintäkter | 0 | 11 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 366 | 514 | 56 | 38 | 108 | 110 | 136 |
| Bokslutsdispositioner | −110 | −133 | 0 | 89 | −27 | −28 | −34 |
| Skatt | 25 | 82 | 15 | 27 | 18 | 18 | 23 |
| Årets resultat | 231 | 299 | 41 | 100 | 63 | 64 | 80 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-03 | 2022-03 | 2021-03 | 2020-03 | 2019-03* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 88 | 145 | 203 | 192 | 73 |
| Kortfristiga fordringar | 238 | 488 | 132 | 54 | 1 | 3 | 1 |
| Kassa och bank | 1 054 | 1 156 | 747 | 157 | 159 | 109 | 124 |
| Omsättningstillgångar | 1 292 | 1 644 | 879 | 211 | 160 | 112 | 126 |
| Summa tillgångar | 1 292 | 1 644 | 967 | 356 | 362 | 304 | 198 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 204 | 355 | 66 | 206 | 143 | 79 | 0 |
| Eget kapital | 485 | 704 | 157 | 356 | 256 | 193 | 130 |
| Justerat eget kapital | 678 | 810 | 157 | 356 | 327 | 242 | 157 |
| Obeskattade reserver | 243 | 133 | 0 | 0 | 89 | 62 | 34 |
| Kortfristiga skulder | 564 | 807 | 810 | 0 | 17 | 49 | 34 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 292 | 1 644 | 967 | 356 | 362 | 304 | 198 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 3 385 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Entertation AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 3,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 10,5 procent — en god nivå — medan soliditeten på 37,5 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 13 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Skinnskatteberg.
Framföra liveunderhållning inom musik. Bedriva studio och inspelning. Eventverksamhet (ex arrangera liveevent).
Styrelse & ledning
- Sofie Svensson (f. 1992) Verkställande direktör
- Sofie Svensson (f. 1992) Ordförande, Styrelseledamot
- Andreas Bergström (f. 1982) Styrelseledamot
- Robin Jonsson (f. 1991) Styrelsesuppleant
- Andreas Bergström (f. 1982) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-09-07 |
|---|---|
| Bransch | Scenkonst (SNI 90200) |
| Adress | Irsta Prästgård, 725 97, Västerås Besök: Irsta Prästgård, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |