Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Entelios AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Entelios AB ökade omsättningen med 11 procent senaste året. Medianen bland branschens 44 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 1,3 procent, mot branschmedianens 1,7 procent.
Soliditeten ligger på 37,3 procent — branschens median är 42,4 procent.
Bolaget har 43 anställda; medianbolaget i branschen har 27.
Branschen: Handel med elektricitet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 7 | 41 | 83 % | |
| Värdeförändring | +4,0 % | 26 | 40 | 35 % |
| Tillväxt i omsättning | +10,8 % | 16 | 44 | 64 % |
| Rörelsemarginal | 1,3 % | 25 | 44 | 43 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,5 % | 16 | 44 | 64 % |
| Soliditet | 37,3 % | 27 | 44 | 39 % |
| Nettoomsättning per anställd | 104 643 tkr | 3 | 44 | 93 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 384 tkr | 6 | 44 | 86 % |
| Nettoomsättning | 4 499 665 tkr | 4 | 44 | 91 % |
| Rörelseresultat | 59 533 tkr | 6 | 44 | 86 % |
| Antal anställda | 43 | 18 | 44 | 59 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 716 | 21 786 | 97 % | |
| Värdeförändring | +4,0 % | 11 437 | 21 398 | 47 % |
| Tillväxt i omsättning | +10,8 % | 7 989 | 24 743 | 68 % |
| Rörelsemarginal | 1,3 % | 17 173 | 24 710 | 31 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,5 % | 16 303 | 24 752 | 34 % |
| Soliditet | 37,3 % | 15 012 | 24 704 | 39 % |
| Nettoomsättning per anställd | 104 643 tkr | 47 | 24 753 | 100 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 384 tkr | 959 | 24 753 | 96 % |
| Nettoomsättning | 4 499 665 tkr | 149 | 24 753 | 99 % |
| Rörelseresultat | 59 533 tkr | 669 | 24 753 | 97 % |
| Antal anställda | 43 | 2 945 | 24 753 | 88 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 572 | 78 286 | 98 % | |
| Värdeförändring | +4,0 % | 42 504 | 77 169 | 45 % |
| Tillväxt i omsättning | +10,8 % | 26 526 | 87 562 | 70 % |
| Rörelsemarginal | 1,3 % | 63 166 | 87 475 | 28 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,5 % | 59 321 | 87 581 | 32 % |
| Soliditet | 37,3 % | 54 799 | 87 381 | 37 % |
| Nettoomsättning per anställd | 104 643 tkr | 98 | 87 582 | 100 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 384 tkr | 2 507 | 87 582 | 97 % |
| Nettoomsättning | 4 499 665 tkr | 287 | 87 582 | 100 % |
| Rörelseresultat | 59 533 tkr | 1 558 | 87 582 | 98 % |
| Antal anställda | 43 | 8 212 | 87 582 | 91 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .