Aktiebolag Luleå
EnT Entertainment AB
7 sökningar
664 tkr
+56,2 %25,3 %
+19,7 p.e.59,8 %
+8,0 p.e.2
−33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 664 | 425 | 291 |
| Rörelseresultat | 168 | 24 | 153 |
| Årets resultat | 132 | 19 | 122 |
| Eget kapital | 298 | 165 | 147 |
| Balansomslutning | 498 | 318 | 231 |
| Anställda | 2 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 664 | 425 | 291 |
| Personalkostnader | 420 | 298 | 69 |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 23 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 52 | 77 | 58 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −3 | −5 |
| Rörelseresultat | 168 | 24 | 153 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 167 | 24 | 153 |
| Skatt | 35 | 5 | 32 |
| Årets resultat | 132 | 19 | 122 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 64 | 87 | 110 |
| Kortfristiga fordringar | 103 | 29 | 16 |
| Kassa och bank | 331 | 202 | 105 |
| Omsättningstillgångar | 434 | 231 | 121 |
| Summa tillgångar | 498 | 318 | 231 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 141 | 121 | 0 |
| Eget kapital | 298 | 165 | 147 |
| Justerat eget kapital | 298 | 165 | 147 |
| Kortfristiga skulder | 200 | 153 | 84 |
| Summa eget kapital och skulder | 498 | 318 | 231 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 383 granskade bolag ligger EnT Entertainment AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 664 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 25,3 procent, och soliditeten var hög — 59,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 56 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Luleå.
Företaget skall bedriva verksamhet av artistisk, evenemangsteknisk och ljudproducerande karaktär, samt uthyrning av ljud-, ljus- och bildteknisk utrustning till sådan verksamhet, och utbildningh inom sådan verksamhet.
Styrelse & ledning
- Herman Thalén (f. 2001) Verkställande direktör
- Arvid Skyttberg (f. 2001) Ordförande, Styrelseledamot
- Herman Thalén (f. 2001) Styrelseledamot
- Beatrix Becker (f. 2001) Styrelsesuppleant
- Arvid Skyttberg (f. 2001) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-12-15 |
|---|---|
| Bransch | Scenkonst (SNI 90200) |
| Adress | Källgatan 2, 973 31, Luleå Besök: Källgatan 2, Luleå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |