Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Enrad AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Enrad AB ökade omsättningen med 32 procent senaste året. Medianen bland branschens 83 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är −9,3 procent, mot branschmedianens 5,3 procent.
Soliditeten ligger på 76,2 procent — branschens median är 49,2 procent.
Bolaget har 17 anställda; medianbolaget i branschen har 20.
Branschen: Tillverkning av luftkonditionering, utom för hushåll
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 29 | 72 | 60 % | |
| Värdeförändring | +137,0 % | 5 | 72 | 93 % |
| Tillväxt i omsättning | +31,8 % | 10 | 83 | 88 % |
| Rörelsemarginal | −9,3 % | 71 | 83 | 14 % |
| Avkastning på eget kapital | −11,6 % | 72 | 83 | 13 % |
| Soliditet | 76,2 % | 13 | 83 | 84 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 109 tkr | 37 | 83 | 55 % |
| Rörelseresultat per anställd | −291 tkr | 73 | 83 | 12 % |
| Nettoomsättning | 52 853 tkr | 43 | 83 | 48 % |
| Rörelseresultat | −4 941 tkr | 73 | 83 | 12 % |
| Antal anställda | 17 | 46 | 83 | 45 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 241 | 13 440 | 83 % | |
| Värdeförändring | +137,0 % | 759 | 13 250 | 94 % |
| Tillväxt i omsättning | +31,8 % | 1 543 | 15 005 | 90 % |
| Rörelsemarginal | −9,3 % | 14 062 | 14 992 | 6 % |
| Avkastning på eget kapital | −11,6 % | 13 564 | 15 010 | 10 % |
| Soliditet | 76,2 % | 1 654 | 14 967 | 89 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 109 tkr | 4 017 | 15 010 | 73 % |
| Rörelseresultat per anställd | −291 tkr | 14 387 | 15 010 | 4 % |
| Nettoomsättning | 52 853 tkr | 3 365 | 15 010 | 78 % |
| Rörelseresultat | −4 941 tkr | 14 458 | 15 010 | 4 % |
| Antal anställda | 17 | 3 633 | 15 010 | 76 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 12 190 | 78 068 | 84 % | |
| Värdeförändring | +137,0 % | 4 637 | 76 955 | 94 % |
| Tillväxt i omsättning | +31,8 % | 9 150 | 87 561 | 90 % |
| Rörelsemarginal | −9,3 % | 81 924 | 87 479 | 6 % |
| Avkastning på eget kapital | −11,6 % | 78 648 | 87 581 | 10 % |
| Soliditet | 76,2 % | 9 476 | 87 385 | 89 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 109 tkr | 22 193 | 87 582 | 75 % |
| Rörelseresultat per anställd | −291 tkr | 83 802 | 87 582 | 4 % |
| Nettoomsättning | 52 853 tkr | 18 754 | 87 582 | 79 % |
| Rörelseresultat | −4 941 tkr | 84 278 | 87 582 | 4 % |
| Antal anställda | 17 | 21 270 | 87 582 | 76 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .