Aktiebolag Kumla
Engvalls Spår & Mark AB
125 sökningar
Omsättning 2024
39,5 mkr
+9,9 %Rörelsemarginal
25,9 %
+3,8 p.e.Soliditet
56,7 %
+3,7 p.e.Anställda
8
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 39 545 | 35 996 | 32 433 | 21 031 | 18 782 |
| Rörelseresultat | 10 261 | 7 981 | 6 399 | 3 166 | 3 645 |
| Årets resultat | 4 270 | 4 150 | 3 650 | 1 162 | 1 757 |
| Eget kapital | 11 736 | 8 466 | 5 316 | 3 666 | 3 503 |
| Balansomslutning | 43 362 | 33 603 | 25 639 | 23 384 | 14 719 |
| Anställda | 8 | 8 | 7 | 5 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 39 545 | 35 996 | 32 433 | 21 031 | 18 782 |
| Personalkostnader | 12 070 | 9 450 | 8 657 | 6 918 | 5 388 |
| Av- och nedskrivningar | 3 635 | 2 704 | 2 515 | 1 642 | 1 323 |
| Övriga externa kostnader | 2 137 | 1 789 | 1 229 | 1 098 | 837 |
| Övriga rörelseposter, netto | −11 442 | −14 072 | −13 633 | −8 207 | −7 589 |
| Rörelseresultat | 10 261 | 7 981 | 6 399 | 3 166 | 3 645 |
| Ränteintäkter | 305 | 206 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 744 | 318 | 306 | 120 | 160 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 822 | 7 869 | 6 093 | 3 046 | 3 485 |
| Bokslutsdispositioner | −4 400 | −2 620 | −1 850 | −1 570 | −1 240 |
| Skatt | 1 152 | 1 098 | 593 | 313 | 487 |
| Årets resultat | 4 270 | 4 150 | 3 650 | 1 162 | 1 757 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 21 072 | 15 342 | 12 144 | 13 780 | 8 060 |
| Kortfristiga fordringar | 7 336 | 6 774 | 5 680 | 5 328 | 2 543 |
| Kassa och bank | 14 954 | 11 487 | 7 815 | 4 276 | 4 116 |
| Omsättningstillgångar | 22 289 | 18 261 | 13 495 | 9 604 | 6 659 |
| Summa tillgångar | 43 362 | 33 603 | 25 639 | 23 384 | 14 719 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 7 416 | 4 266 | 1 616 | 2 454 | 1 696 |
| Eget kapital | 11 736 | 8 466 | 5 316 | 3 666 | 3 503 |
| Justerat eget kapital | 24 575 | 17 811 | 12 581 | 9 462 | 8 053 |
| Obeskattade reserver | 16 170 | 11 770 | 9 150 | 7 300 | 5 730 |
| Långfristiga skulder | 8 299 | 6 258 | 5 772 | 5 551 | 2 079 |
| Kortfristiga skulder | 7 157 | 7 109 | 5 401 | 6 867 | 3 407 |
| Summa eget kapital och skulder | 43 362 | 33 603 | 25 639 | 23 384 | 14 719 |
| Ställda säkerheter | 15 608 | 8 935 | 8 754 | 11 253 | 6 601 |
Verksamhet
Med 39,5 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2024 hör Engvalls Spår & Mark AB till den övre fjärdedelen bland branschens 4 763 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 25,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 56,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 10 procent. Bolaget sysselsatte 8 personer och har sitt säte i Kumla.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är uthyrning av arbetskraft, entreprenadarbeten med inriktning mot järnvägen samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Christoffer Engvall (f. 1990) Styrelseledamot
- Camilla Axberg (f. 1993) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jens Forneng (f. 1984) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-02-04 |
|---|---|
| Bransch | Personaluthyrning (SNI 78201) |
| Adress | Nordhemsgatan 41C, 413 06, Göteborg Besök: Nordhemsgatan 41 C, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |