Aktiebolag Strängnäs
Enebykonsult AB
217 sökningar
Omsättning 2025
1,6 mkr
+9,0 %Rörelsemarginal
13,2 %
−3,7 p.e.Soliditet
28,9 %
−20,5 p.e.Anställda
3
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 594 | 1 462 | 1 279 | 1 211 | 1 054 | 1 009 | 999 | 947 |
| Rörelseresultat | 211 | 248 | 251 | 368 | 173 | 87 | 202 | 306 |
| Årets resultat | 123 | 202 | 202 | 291 | 144 | 68 | 173 | 239 |
| Eget kapital | 184 | 261 | 259 | 357 | 206 | 122 | 224 | 290 |
| Balansomslutning | 637 | 528 | 659 | 673 | 520 | 594 | 498 | 587 |
| Anställda | 3 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 594 | 1 462 | 1 279 | 1 211 | 1 054 | 1 009 | 999 | 947 |
| Personalkostnader | 961 | 785 | 753 | 598 | 785 | 740 | 621 | 455 |
| Av- och nedskrivningar | 37 | 23 | 23 | 16 | 0 | 17 | 17 | 24 |
| Övriga externa kostnader | 379 | 392 | 323 | 277 | 173 | 165 | 145 | 172 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −14 | 71 | 48 | 77 | — | −14 | 10 |
| Rörelseresultat | 211 | 248 | 251 | 368 | 173 | 87 | 202 | 306 |
| Ränteintäkter | 1 | 10 | 3 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 207 | 255 | 254 | 369 | 182 | 87 | 220 | 307 |
| Bokslutsdispositioner | −51 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 32 | 53 | 52 | 78 | 38 | 19 | 48 | 68 |
| Årets resultat | 123 | 202 | 202 | 291 | 144 | 68 | 173 | 239 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 280 | 67 | 91 | 78 | 49 | 47 | 38 | 35 |
| Kortfristiga fordringar | 228 | 244 | 337 | 369 | 353 | 373 | 163 | 165 |
| Kassa och bank | 56 | 120 | 145 | 158 | 118 | 174 | 297 | 386 |
| Omsättningstillgångar | 357 | 461 | 568 | 594 | 471 | 546 | 460 | 552 |
| Summa tillgångar | 637 | 528 | 659 | 673 | 520 | 594 | 498 | 587 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 11 | 9 | 7 | 16 | 12 | 4 | 1 | 1 |
| Eget kapital | 184 | 261 | 259 | 357 | 206 | 122 | 224 | 290 |
| Justerat eget kapital | 224 | 261 | 259 | 357 | 206 | 122 | 224 | 290 |
| Obeskattade reserver | 51 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 186 | 27 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 216 | 240 | 400 | 316 | 314 | 472 | 274 | 297 |
| Summa eget kapital och skulder | 637 | 528 | 659 | 673 | 520 | 594 | 498 | 587 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 126 granskade bolag ligger Enebykonsult AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 1,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 13,2 procent — en god nivå — medan soliditeten på 28,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Strängnäs.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Konsulttjänster inom företagsekonomi. Frukt och grönsaksodling, trädgårdsarbete och därtill hörande verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Charlotta Berggren (f. 1964) Styrelseledamot
- Carl Thomas Linder (f. 1965) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | ELB Holding Strängnäs AB (559275-9756) |
|---|---|
| Koncernmoder | ELB Holding Strängnäs AB (559275-9756) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-12-12 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Tunnelvägen 2, 645 42, Strängnäs Besök: Tunnelvägen 2, Strängnäs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |