Aktiebolag Stockholm
End-to-End Consulting Aktiebolag
119 sökningar
Omsättning 2025
1,7 mkr
−7,7 %Rörelsemarginal
49,4 %
+4,5 p.e.Soliditet
65,5 %
+5,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 681 | 1 821 | 1 545 | 1 473 | 1 386 | 1 543 | 1 115 |
| Rörelseresultat | 830 | 817 | 461 | 404 | 381 | 641 | 86 |
| Årets resultat | 1 059 | 536 | 526 | 344 | 305 | 500 | 152 |
| Eget kapital | 2 561 | 1 812 | 1 581 | 1 362 | 1 322 | 1 328 | 1 127 |
| Balansomslutning | 3 907 | 3 011 | 2 559 | 2 273 | 2 156 | 2 306 | 1 990 |
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 681 | 1 821 | 1 545 | 1 473 | 1 386 | 1 543 | 1 115 |
| Personalkostnader | 666 | 719 | 847 | 794 | 799 | 747 | 743 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 9 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 159 | 264 | 237 | 275 | 206 | 220 | 286 |
| Övriga rörelseposter, netto | −17 | −12 | — | — | — | 65 | — |
| Rörelseresultat | 830 | 817 | 461 | 404 | 381 | 641 | 86 |
| Ränteintäkter | 572 | 30 | 2 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 401 | 847 | 716 | 402 | 364 | 645 | 86 |
| Bokslutsdispositioner | −212 | −167 | −118 | 36 | 31 | −6 | 110 |
| Skatt | 131 | 144 | 73 | 94 | 90 | 139 | 44 |
| Årets resultat | 1 059 | 536 | 526 | 344 | 305 | 500 | 152 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 638 | 603 | 598 | 301 | 304 | 321 | 318 |
| Kortfristiga fordringar | 342 | 330 | 462 | 430 | 377 | 405 | 134 |
| Kassa och bank | 2 927 | 2 078 | 1 499 | 1 542 | 1 475 | 1 580 | 1 538 |
| Omsättningstillgångar | 3 269 | 2 408 | 1 962 | 1 972 | 1 852 | 1 985 | 1 672 |
| Summa tillgångar | 3 907 | 3 011 | 2 559 | 2 273 | 2 156 | 2 306 | 1 990 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 382 | 1 156 | 935 | 898 | 897 | 708 | 855 |
| Eget kapital | 2 561 | 1 812 | 1 581 | 1 362 | 1 322 | 1 328 | 1 127 |
| Justerat eget kapital | 3 408 | 2 492 | 2 128 | 1 815 | 1 805 | 1 835 | 1 629 |
| Obeskattade reserver | 1 067 | 856 | 689 | 571 | 608 | 638 | 632 |
| Kortfristiga skulder | 279 | 343 | 289 | 340 | 226 | 340 | 231 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 907 | 3 011 | 2 559 | 2 273 | 2 156 | 2 306 | 1 990 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 15 044 granskade bolag ligger End-to-End Consulting Aktiebolag i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 49,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 65,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet och utbildning inom ADB- -området, ekonomi, redovisning och administration, handel med metaller, värdepapper, aktier och fastigheter, leasingverksamhet avseende motorfordon och kontorsutrustning, fotografverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Rolf Hansson (f. 1957) Styrelseledamot
- Paul Hansson (f. 1962) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1985-10-10 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Frejgatan 73, lgh 1503, 113 26, Stockholm Besök: Frejgatan 73 LGH 1503, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |