Aktiebolag Avesta
ENAVID AB
77 sökningar
Omsättning 2025
539 tkr
−17,8 %Rörelsemarginal
-8,0 %
+1,6 p.e.Soliditet
58,9 %
−20,3 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 539 | 656 | 746 | 359 | 448 | 510 | 424 |
| Rörelseresultat | −43 | −63 | 26 | 45 | −79 | 94 | −32 |
| Årets resultat | −45 | −68 | 20 | 42 | −48 | 59 | −36 |
| Eget kapital | 89 | 134 | 202 | 182 | 140 | 188 | 129 |
| Balansomslutning | 151 | 169 | 233 | 238 | 228 | 316 | 179 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 539 | 656 | 746 | 359 | 448 | 510 | 424 |
| Personalkostnader | 270 | 353 | 381 | 0 | 178 | 151 | 183 |
| Av- och nedskrivningar | 20 | 44 | 50 | 50 | 49 | 33 | 16 |
| Övriga externa kostnader | 250 | 221 | 183 | 213 | 183 | 112 | 135 |
| Övriga rörelseposter, netto | −42 | −101 | −106 | −51 | −117 | −120 | −122 |
| Rörelseresultat | −43 | −63 | 26 | 45 | −79 | 94 | −32 |
| Räntekostnader | 2 | 5 | 1 | 3 | 1 | 1 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −45 | −68 | 25 | 42 | −81 | 93 | −36 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | −32 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Årets resultat | −45 | −68 | 20 | 42 | −48 | 59 | −36 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 25 | 44 | 58 | 108 | 159 | 187 | 133 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 81 | 36 |
| Kortfristiga fordringar | 51 | 63 | 114 | 81 | 7 | 11 | 6 |
| Kassa och bank | 75 | 62 | 61 | 49 | 63 | 36 | 4 |
| Omsättningstillgångar | 126 | 125 | 175 | 130 | 70 | 128 | 46 |
| Summa tillgångar | 151 | 169 | 233 | 238 | 228 | 316 | 179 |
| Aktiekapital | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 |
| Balanserat resultat | −6 | 62 | 42 | 0 | 48 | −11 | 25 |
| Eget kapital | 89 | 134 | 202 | 182 | 140 | 188 | 129 |
| Justerat eget kapital | 89 | 134 | 202 | 182 | 140 | 214 | 129 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 2 | 7 | 26 | 39 | 25 | 41 |
| Kortfristiga skulder | 62 | 33 | 24 | 30 | 49 | 70 | 9 |
| Summa eget kapital och skulder | 151 | 169 | 233 | 238 | 228 | 316 | 179 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 560 granskade bolag ligger ENAVID AB i det nedre skiktet räknat på omsättning, med 539 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -8,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 58,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 18 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Avesta.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är entreprenader inom bygg- och markarbeten, jordbruk med växtodling samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Högberg (f. 1970) Styrelseledamot
- Elin Högberg (f. 1983) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2001-05-04 |
|---|---|
| Bransch | Drivning (SNI 02200) |
| Adress | Sör Nävde 124, 774 92, Avesta Besök: Sör Nävde 124, Avesta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |