Aktiebolag Halmstad
En massa ved AB
96 sökningar
Omsättning 2026
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
99,8 %
+0,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −39 | −30 | −60 | −15 | −10 | −19 | −20 | −9 |
| Årets resultat | 1 978 | 1 389 | 1 223 | 3 164 | 1 994 | 981 | −20 | 1 991 |
| Eget kapital | 5 731 | 6 214 | 4 824 | 4 102 | 4 266 | 2 273 | 1 791 | 2 771 |
| Balansomslutning | 5 743 | 6 233 | 4 877 | 6 327 | 4 266 | 2 273 | 1 791 | 2 771 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 39 | 30 | 60 | 15 | 10 | 19 | 20 | 9 |
| Rörelseresultat | −39 | −30 | −60 | −15 | −10 | −19 | −20 | −9 |
| Ränteintäkter | 0 | 127 | 55 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 223 | 710 | 777 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 938 | 1 387 | 1 218 | 3 107 | 1 994 | 981 | −20 | 1 991 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | −57 | −29 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 39 | 2 | 61 | 86 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 1 978 | 1 389 | 1 223 | 3 164 | 1 994 | 981 | −20 | 1 991 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 985 | 4 133 | 4 493 | 4 808 | 3 548 | 2 031 | 1 501 | 10 |
| Kortfristiga fordringar | 27 | 3 | 5 | 0 | 18 | 18 | 18 | 2 018 |
| Kassa och bank | 31 | 2 097 | 379 | 1 519 | 700 | 224 | 273 | 743 |
| Omsättningstillgångar | 758 | 2 100 | 385 | 1 519 | 718 | 242 | 291 | 2 761 |
| Summa tillgångar | 5 743 | 6 233 | 4 877 | 6 327 | 4 266 | 2 273 | 1 791 | 2 771 |
| Aktiekapital | 53 | 53 | 53 | 53 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 700 | 4 772 | 3 548 | 885 | 2 222 | 1 242 | 1 761 | 730 |
| Eget kapital | 5 731 | 6 214 | 4 824 | 4 102 | 4 266 | 2 273 | 1 791 | 2 771 |
| Justerat eget kapital | 5 731 | 6 214 | 4 824 | 4 102 | 4 266 | 2 273 | 1 791 | 2 771 |
| Kortfristiga skulder | 12 | 19 | 53 | 2 225 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 743 | 6 233 | 4 877 | 6 327 | 4 266 | 2 273 | 1 791 | 2 771 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jon Ruthström (f. 1975) Styrelseledamot
- Agnes Ruthström (f. 2005) Styrelsesuppleant
- Maja Ruthström (f. 2004) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Stefan Svensson (f. 1983) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | En massa ved AB (556963-1038) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-02-26 |
|---|---|
| Bransch | Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212) |
| Adress | Köpmansgatan 14, 302 42, Halmstad Besök: Köpmansgatan 14, Halmstad |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |