Aktiebolag Stockholm
emTransit AB
28 sökningar
Omsättning 2024
611 tkr
−96,4 %Rörelsemarginal
20,5 %
+19,2 p.e.Soliditet
18,4 %
+9,6 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 611 | 17 188 | 24 710 |
| Rörelseresultat | 125 | 215 | 505 |
| Årets resultat | 10 | −95 | 276 |
| Eget kapital | 206 | 206 | 301 |
| Balansomslutning | 1 120 | 2 332 | 2 039 |
| Anställda | 0 | 2 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 611 | 17 188 | 24 710 |
| Personalkostnader | 0 | 719 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 2 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 486 | 16 622 | 24 204 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 370 | — |
| Rörelseresultat | 125 | 215 | 505 |
| Ränteintäkter | 59 | 133 | 0 |
| Räntekostnader | 172 | 0 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 12 | 349 | 501 |
| Skatt | 2 | 444 | 225 |
| Årets resultat | 10 | −95 | 276 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 4 |
| Kortfristiga fordringar | 1 105 | 2 267 | 2 024 |
| Kassa och bank | 15 | 65 | 11 |
| Omsättningstillgångar | 1 120 | 2 332 | 2 035 |
| Summa tillgångar | 1 120 | 2 332 | 2 039 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 171 | 276 | 0 |
| Eget kapital | 206 | 206 | 301 |
| Justerat eget kapital | 206 | 206 | 301 |
| Kortfristiga skulder | 914 | 2 126 | 1 738 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 120 | 2 332 | 2 039 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 10 117 bolag som granskas inom samma bransch hamnar emTransit AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 611 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 20,5 procent, och soliditeten var måttlig — 18,4 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 96 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva verksamhet med tjänster inom transportation, logistik, skootrar och el-cyklar.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Maxim Gaston Hubert Romain (f. 1978) Ordförande, Styrelseledamot
- Henri Massenat Moissinac (f. 1970) Styrelseledamot
- Cleo Roxanne Zsa-Zsa Becker (f. 1983) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Emilie Nord (f. 1989) Huvudansvarig revisor
- Adarsh Srinivasa Rao (f. 1991) Delgivningsbar person
Koncern
| Moderbolag | EMTRANSIT B.V. |
|---|---|
| Koncernmoder | EMTRANSIT B.V. |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-11-16 |
|---|---|
| Bransch | Vägtransport, godstrafik (SNI 49410) |
| Adress | Östermalmstorg 1, 114 42, Stockholm Besök: Östermalmstorg 1, Stockholm |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Registrerad |