Aktiebolag Vellinge
Emton AB
71 sökningar
Omsättning 2025
944 tkr
+12,5 %Rörelsemarginal
7,2 %
−11,4 p.e.Soliditet
84,2 %
+1,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 944 | 839 | 635 | 615 | 486 |
| Rörelseresultat | 68 | 156 | 256 | 56 | −57 |
| Årets resultat | 270 | 151 | 224 | 76 | 699 |
| Eget kapital | 1 577 | 1 457 | 1 431 | 1 207 | 1 131 |
| Balansomslutning | 1 968 | 2 076 | 1 916 | 1 785 | 1 736 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 944 | 839 | 635 | 615 | 486 |
| Personalkostnader | 38 | 32 | 51 | 51 | 43 |
| Av- och nedskrivningar | 32 | 32 | 19 | 0 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 112 | 110 | 77 | 508 | 493 |
| Övriga rörelseposter, netto | −694 | −509 | −232 | — | — |
| Rörelseresultat | 68 | 156 | 256 | 56 | −57 |
| Ränteintäkter | 47 | 35 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 3 | 0 | 351 |
| Resultat efter finansiella poster | 113 | 192 | 284 | 99 | 1 159 |
| Bokslutsdispositioner | 235 | 0 | 0 | 0 | −275 |
| Skatt | 78 | 41 | 60 | 23 | 186 |
| Årets resultat | 270 | 151 | 224 | 76 | 699 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 353 | 1 321 | 1 261 | 955 | 575 |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 127 | 12 | 16 | 43 |
| Kassa och bank | 592 | 628 | 643 | 814 | 1 119 |
| Omsättningstillgångar | 615 | 755 | 655 | 830 | 1 161 |
| Summa tillgångar | 1 968 | 2 076 | 1 916 | 1 785 | 1 736 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 257 | 1 256 | 1 157 | 1 081 | 382 |
| Eget kapital | 1 577 | 1 457 | 1 431 | 1 207 | 1 131 |
| Justerat eget kapital | 1 656 | 1 723 | 1 697 | 1 473 | 1 397 |
| Obeskattade reserver | 100 | 335 | 335 | 335 | 335 |
| Långfristiga skulder | 0 | 36 | 88 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 291 | 248 | 62 | 243 | 270 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 968 | 2 076 | 1 916 | 1 785 | 1 736 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Emton AB 944 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,4 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 7,2 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 84,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 13 procent. Sätet finns i Vellinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Nilsson (f. 1967) Styrelseledamot
- Emma Nilsson (f. 1999) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-09-01 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Vinterstigen 16, 236 61, Höllviken Besök: Vinterstigen 16, Höllviken |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |