Aktiebolag Landskrona
Emrahus Bostäder Öst AB
69 sökningar
1,8 mkr
+1,6 %53,0 %
−15,2 p.e.0,2 %
−0,0 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 788 | 1 759 | 964 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 947 | 1 199 | 534 | −12 | −14 | −18 | −14 | −3 |
| Årets resultat | −418 | −1 346 | 0 | 0 | 1 858 | 7 671 | 6 308 | 0 |
| Eget kapital | 50 | 51 | 94 | 93 | 1 944 | 7 739 | 6 358 | 50 |
| Balansomslutning | 31 868 | 29 305 | 24 001 | 19 984 | 19 256 | 21 426 | 9 047 | 57 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 788 | 1 759 | 964 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 445 | 445 | 299 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 395 | 115 | 130 | 12 | 14 | 18 | 14 | 3 |
| Rörelseresultat | 947 | 1 199 | 534 | −12 | −14 | −18 | −14 | −3 |
| Räntekostnader | 1 158 | 1 224 | 983 | 90 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 189 | −24 | −545 | −95 | 1 844 | 7 653 | 6 293 | −3 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 545 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | −607 | −1 199 | 0 | 95 | 14 | 18 | 14 | 3 |
| Skatt | 0 | 123 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −418 | −1 346 | 0 | 0 | 1 858 | 7 671 | 6 308 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 31 404 | 28 832 | 23 538 | 19 975 | 2 191 | 3 201 | 2 703 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 464 | 456 | 315 | 0 | 16 307 | 18 220 | 6 308 | 0 |
| Kassa och bank | 0 | 17 | 148 | 9 | 758 | 5 | 36 | 7 |
| Omsättningstillgångar | 464 | 473 | 462 | 9 | 17 065 | 18 225 | 6 344 | 7 |
| Summa tillgångar | 31 868 | 29 305 | 24 001 | 19 984 | 19 256 | 21 426 | 9 047 | 57 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 | 44 | 44 | 43 | 36 | 18 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 50 | 51 | 94 | 93 | 1 944 | 7 739 | 6 358 | 50 |
| Justerat eget kapital | 50 | 51 | 94 | 93 | 1 944 | 7 739 | 6 358 | 50 |
| Långfristiga skulder | 30 791 | 28 046 | 22 999 | 17 797 | 17 308 | 13 687 | 2 689 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 027 | 1 208 | 908 | 2 094 | 4 | 0 | 0 | 7 |
| Summa eget kapital och skulder | 31 868 | 29 305 | 24 001 | 19 984 | 19 256 | 21 426 | 9 047 | 57 |
| Ställda säkerheter | 20 250 | 20 250 | 20 250 | 20 250 | 0 | 150 | 50 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 43 779 | 2 541 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 22 046 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Emrahus Bostäder Öst AB i den övre halvan sett till omsättning, med 1,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 53,0 procent, och soliditeten var låg — 0,2 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 2 procent. Bolaget hör hemma i Landskrona.
Aktiebolaget ska äga och förvalta dotterbolag samt fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Robin Berkhuizen (f. 1978) Styrelseledamot
- Maria Helena Hjertqvist (f. 1974) Styrelsesuppleant
- Rickard Julin (f. 1976) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Emrahus Holding Bostäder AB (559150-9624) |
|---|---|
| Koncernmoder | Emrahus AB (556927-2361) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-08-27 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Box 21, 261 22, Landskrona Besök: Box 21, Landskrona |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |